Стартира вторият модул на менторската обучителна програма между "Старинен Пловдив" и ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров"

2686

С активно обучение в реална среда и споделяне на добри практики днес в Къща Хиндлиян стартира вторият модул на менторската обучителна програма, създадена в началото на 2023 г. по идея на екипите на Общински институт "Старинен Пловдив“ и Професионална гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров“ – Пловдив. Интензивната програма включва лекции, срещи и практическо обучение в областта на опазване и закрила на движими и недвижими културни ценности и популяризиране на българското културно-историческо наследство.  Идеята за тази инициатива е на Вангел Илиев екскурзовод, Росен Танев уредник и Саво Хаджигенов, преподавател от ПГТ проф. Д-р Асен Златаров.

Сътрудничеството между ОИ "Старинен Пловдив“ и ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров“ е в резултат на подписаното в началото на годината "Споразумение за партньорство“, целта на което е да се развиват двустранните отношения между двете институции за провеждане на различни културни и образователни инициативи в сферата на културния туризъм.

След подписването стартира петмесечен обучителен курс на ученици от гимназията, в който те се запознаха с различните обекти, управлявани от Института, спецификата на обслужването им, методите при изнасяне на беседи и обиколни турове и политиката за опазване на културното наследство на нашият град.

Образователните турове по програмата бяха високо оценен от младежите. Освен, възможността за придобиване на задълбочени познания в сферата на туризма, гимназистите научиха много интересни детайли за най-емблематичните забележителности, под управление на института - Къща Хиндлиян, Епископската Базилика на Филипопол, Малката раннохристиянска базилика, Балабановата къща, Къща Недкович, Къща Клианти, Античен театър, Римски стадион, Къща Стамболян, Музейна аптека Хипократ и Постоянната експозиция на Златю Бояджиев. 

През месец юли т.г. възпитаниците на Професионална гимназия по туризъм "Асен Златаров“ проведоха своята производствена практика в Института, като усвоиха изнасяне на беседи, предлагането, продаването и разпечатването на различни типове маршрутни билети, а уредниците запознаха младите кадри и с процесите при инвентаризация на къщите. 

Модулът ще продължи и през 2024 г., като в началото на юли гимназистите с профил "Организация на туризма и свободното време“ ще имат възможност да проведат практиката си в Института. Някои от предишните участници в нея като стажанти, вече са част от екипа на ОИ "Старинен Пловдив".

В работата на менторската програма за популяризирането на обектите на ОИ "Старинен Пловдив“ се включиха специалистите Вангел Илиев, Росен Танев, Валя Ангелова, Антоанета Пердикацева, Татяна Йорданова, Йорданка Парпулова и Ангелина Янакиева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
След доброволно явяване в съда: Пуснаха на свобода наемен работни...
Сграда паметник на културата в Пловдив връща автентичния си блясъ...
Хуманно умъртвяват животни в Пловдивско заради шарка, БАБХ въведе...
На 58-годишна възраст внезапно почина Елка Куманова
До 10 225 евро санкция: Пловдив обяви война на умишлените палежи
Официално откриха реновирания комплекс на пловдивската пожарна


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).