Променят Общия устройствен план на Пловдив, градът остава без земеделски земи
Днес ще бъде пусната обществена поръчка за избор на екип, който да работи по актуализацията на Общия устройствен план (ОУП) на Пловдив. Поръчката е за 700 000 лева с ДДС. Това заяви кметът Иван Тотев, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
По думите му желанието на община Пловдив е да премине от дисперсен модел в стария ОУП, който предвижда редуване на земеделска земя с населени зони, а това препятсва преобразуването на стаут на имоти, към хомогенен принцип на ОУП. Това означва, че в пределите на града ще има 0 кв. метра земеделска земя.
"Това означава, че всеки пловдивчанин, който притежава терен, ще може да му смени статута от земеделска земя в имот, където да може да строи", доптлни градоначалникът.
Освен това новият ОУП предвижда улична част в квартали като "Остромила", "Беломорски", "Терзиите". Предвижда още връзки между отделните райони като "Прослав" и "Коматево", "Коматево" и "Беломорски", "Беломорски" ще може да се свърже с "Кукленско шосе", "Кукленско шосе" с "Асеновградско шосе".
"Ще се избере екип, който да работи по промяната на плана. Година и половина отнема работата по промяната, защото има задължително ОВОС, обществени обсъждания и накрая обявление в Държавен вестник", завърши кметът.