 © Plovdiv24.bg |  | Пресилена или не, икономическата криза е факт и това започна да се усеща и в Пловдив. Много фирми, та дори и общината, решиха да свиват разходите в условията на стагнация.Най-големите пловдивски фирми първи реагираха на новите реалности. Много от тях започнаха да съкращават работници. На този етап се оправдават, че това е традиционно и сезонно, но едва ли. Повечето фирми решиха да предприемат по-лекия вариант - да пускат работниците си в неплатена отпуска за по седмица или месец.
Тази практика е най-масова във фирмите от строителния бранш и тези занимаващи се с метали. Причината е, че работа има, но няма свежи пари с които да се плаща на работниците.
Тези мерки в една или друга степен ще се отразят като цяло на икономиката в Пловдив и региона. Процесът на увеличение на заплатите, който бе през последните години, ще спре или чувствително ще намалее. На места фирмите дори предпочитат да намалят заплатите с около 20%, за да не се наложат съкращения.
Разбира се има и бизнеси, където се спекулира с кризата за сметка на възнагражденията, но в условия на икономическа стагнация като цяло и уплашени за работното си място хора, това е лесно постижимо.
Автомобилният бранш също е един то засегнатите. Очаква се лек спад в покупките на нови автомобили. Най-силно страдат обаче търговците на стари автомобили. Хората с пари предпочитат да си купуват нови возила, докато средностатистическият българин е уплашен и несигурен за бъдещето си и се въздържа от покупка на автомобил втора ръка. От друга страна в момента е изгодно да се купуват коли втора употреба, тъй като борейки се за оцеляване автокъщите са склонни да занижат цените чувствително. |