Пловдивчани масово: Общината да не мърда от площада
Пловдивчани категорично отхвърлят искането на кмета Здравко Димитров сградата на общината да бъде преместена от площад "Стефан Стамболов“. Това сочат резултатите от анкетата на Plovdiv24.bg по темата, в която се включиха 1898 потребители на сайта.
Припомняме, че според плана на кмета, новата сграда трябва да събере всички общински служби, които в момента са пръснати на 9 места. "В подземията на тази сграда /б.а. - на пл. "Стефан Стамболов"1/ са трепани хора. Гадно е", каза Димитров по време на общественото обсъждане на бюджета на града за 2020 г. Според него бъдещата сграда трябва да отговаря на най-висок клас бизнес сграда, със зали, паркинг, интернет и прочее удобства.
67% от гласувалите в анкетата ни обаче, категорично се разграничават от желанието на общинските служители. Това общо 1266 човека, които се гордеят със столетният архитектурен шедьовър на площада, който е строен специално за сграда на градската администрацията. Тези граждани обичат да се хвалят пред гостите си, че градската управа си има уникална сграда, а с това не могат да се похвалят жителите на много български градове.
11% от гласувалите биха се примирили с местена на кметството, но само в бившата сграда на БНБ, която се намира в края на Главната. От администрацията категорично отхвърлят тази идея - сградата на ул. "Райко Даскалов" 51 е много красива, но не е функционална, тъй като е строена точно за банка.
8% от анкетираните биха се примирили да бъде изграден нов административен център в Гладно поле, който да бъде дом и на градската управа. Това са точно 149 пловдивчани. Това са оптимистичните граждани, които виждат край на безкрайните битки за терена. Идеята от години се вихри в общественото пространство, но на този етап остава само предизборно обещание.
6% от анкетираните смятат, че общината има място в модерна сграда в центъра на Пловдив. Дали обаче има такива терени и сгради – трудно е да се каже. Едно е сигурно – в центъра на Пловдив от години строители изяждат най-апетитните терени.
4% (76 души) са отговорили с "Да я местят, където и да е“, а 5% (87 души) не са успели да преценят дали е нужна такава промяна.
Тъй като времената са тежки, а най-вероятно от администрацията са усетили, че по-леки няма да стават и това местене може въобще да не се осъществи заради коронавируса, общинските служители са се погрижили за повече удобства и в сегашната сграда.