Пловдив е домакин на среща на външните министри от Югоизточна Европа

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:03 / 14.09.2007
2072
В Пловдив се провежда среща на министрите на външните работи на страните-участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ). Българската страна е ротационен Председател на Процеса за периода май 2007 г. - май 2008 г. Домакин на срещата е вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Всички министри участници пристигнаха в Пловдив с вагон-салон на царския влак "Корона Експрес", принадлежал на Цар Борис III. Влаковата композиция пристигна точно в 12 часа на Централна гара Пловдив. След това всички участници бяха приети от кметът на Пловдив Иван Чомаков в Заседателната зала на общината.

В срещата участват министрите на външните работи на Босна и Херцеговина, Хърватия, Молдова, Албания, Черна гора, Турция, Република Македония, заместник-министър на външните работи от Сърбия, държавен секретар на Румъния, политически директор от Гърция.

Освен тях на срещата като специални гости участваха Йоахим Рюкер, специален представител на Генералния секретар на ООН в Косово и ръководител на Мисията на ООН за временна администрация на Косово (УНМИК), специалният координатор на Пакта за стабилност за ЮИЕ д-р Ерхард Бусек, назначеният за Генерален секретар на Съвета за регионално сътрудничество Хидо Бишчевич, представители на португалското Председателство на ЕС, на Словения и на Европейската комисия.

На срещата днес бе подписано Споразумение с Босна и Херцеговина за създаването на Секретариата на Съвета за регионално сътрудничество със седалище Сараево. С документа се регламентират условията, при които структурата ще функционира.

Два основни теми са дискутирали участниците в срещата по време на пътуването им до Пловдив. Първата тема е била развитието на региона и за уреждането на статута на Косово. Втората тема е превръщане на Пакта за стабилност в регион за сътрудничество. На срещата е обсъдено и за създаването на регионална структура за борба с природните бедствия.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Кола с пловдивска регистрация катастрофира на морето
КОД - Пловдив: Работиш по-малко, взимаш по-малко, драги общински ...
Пенсионер блъсна пловдивчанка в Слънчев бряг
Огромна радост за Мисислава след 7 години страх, разочарование и ...
Изгоря бивше заведение в Пловдив
В Пловдив ще използват биоциди, разрешени за употреба от МЗ


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).