Мощи на двама светци идват за откриването на новата църква в Пловдив

6020
2

В ранното утро на 9 май 2015 г. духовници на Кипърската православна църква ще донесат за поклонение свети мощи на двамата Божии угодници - свети Николай Мирликийски и свети Лука Симферополски в новопостроения храм, посветен на свети Николай Мирликийски Чудотворец в кв. "Христо Смирненски" - район "Западен" на Пловдив.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще извърши чина на освещаването на нов храм, след което ще бъде отслужена и първата света Божествена литургия в новоосветения храм.

Светите мощи ще бъдат изложени за поклонение в храма и ще останат до 10 май 2015 г. - 12.00ч.

Свети Лука, в света Валентин Феликсович Войно-Ясенецки, е роден на 27 април 1877 година. Завършва гимназия и "рисувално училище", а в 1903 г. и Медицинския факултет на Киевския университет "Св. Владимир".

Защитава докторска дисертация, работи като хирург в Ташкент и преподава в медицинския факултет. Оглавява катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Държавния Туркестански университет. 

През 1921 г. е ръкоположен за дякон, а след седмица и за свещеник. Продължава да се занимава с хирургия. Две години по-късно приема монашеско пострижение и името на св. Лука - апостол, евангелист, лекар и художник. 

Приема Архиепископски сан в най-тежките за Руската Православна Църква времена, в епохата на жестоки репресии и гонения. От 1943 до 1946 г. преосвещеният Лука е последователно архиепископ на Красноярск, на Тамбов и Мичурин и на Кримска и Симферополска епархия. 

Подобно на апостол Лука и той е лекар, художник и писател, написал и оставил книги на медицинска и духовна тематика. Особено интересна е книгата му "Дух, душа и тяло". Представя се в Господа на 11 юни 1961 година. 

През 2000 година с решение на Архиерейския събор на Руската православна църква светител Лука Войно-Ясенецки е причислен и към лика на руските светии.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
ДСБ Пловдив: Альоша е монумент на окупационната Червена армия
Посрещнаха Митрофанова под Альоша със "Священная война" и с бълга...
Бутат магазин на "Билла" в Пловдив заради нов строеж, от веригата...
Елеонора Митрофанова държи реч при паметника на Альоша днес в Пло...
Воайор около Централна гара в Пловдив бе откаран от линейка
Уникалната певица, която на 50 години роди третото си дете, идва ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).