Митрополит Николай за Plovdiv24.bg: Злото в тоя живот се преумножи

6157
5

Интервю с пловдивския митрополит Николай, специално за Plovdiv24.bg по време на Страстната седмица, на Велики четвъртък:

Ваше високо Преосвещенство, какво ще пожелаете на българския народ във времената, в които живеем?

Злото в тоя живот се преумножи и можем да го преодолеем и победим само със средствата на доброто. В тия дни на Страстната седмица това, което призовавам българския народ, е да се опитаме да вървим с Христа, да се опитаме да извървим пътя към Голгота, защото там е разпятието, а това разпятие има значение за нас. На него не само Господ Исус Христос се разпъна заради нас и нашето спасение, и за да ни прегърне от кръста всички човеци, но и ни посъветва да разпнем и ние себе си, със страстите и похотите в нас, за да възкръснем за обновен живот в Христа. Няма как да изживеем радостта от Възкресението, ако не разпнем злото в себе си.

А на политиците какво ще кажете, предстоят избори пак, а времената са объркани?

Всяка власт е от Бога дадена, от Бога допусната. Легитимна власт, според критериите на нас християните, на вярващите, на църквата, е тази власт, която вярва в Бога и обича хората. Това за нас е достатъчно. Да вярват в Бога, това означава да имат страх Божий! Да  знаят Божиите заповеди, че е грях да се краде, да се лъже, че е грях да се убива и да обичат хората. Отношението към ближния е критерият за отношението към Бога. Желая мир и благоденствие на нашия народ, разбирателство и човещина! Бог иска точно това от нас, да бъдем човечни и състрадателни, милосърдни и солидарни. И тогава Бог ще ни благослови щедро със здраве и благоденствие.

А вярвате ли, че Българската патриаршия ще бъде оглавена от достоен човек отново?

Българската патриаршия, както и всички патриаршии по света, са част от вселенската Христова църква. А нея е ръководи Светият дух. А щом я ръководи Светият дух, както е доказал 2000 години до днес, уверени сме, че ще докаже правотата на ония думи на Христа "Портите адови няма да надделеят над Христовата църква! Бог е с нас, не бойте се!



Този браузър не поддържа видео елемента.

Виж коментарите (5)
Още новини от Новини от Пловдив:
Воайор около Централна гара в Пловдив бе откаран от линейка
Уникалната певица, която на 50 години роди третото си дете, идва ...
Йоана от XI клас застана начело на пловдивско училище
Пост разклати "кореняк" пловдивчаните: Родителите ви копаха домат...
Район "Западен" представя богат календар с над 30 събития
Проф. Христо Тасков: От днес вече нищо не ме свързва с МУ-Пловдив...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).