Кампания за събиране на излезли от употреба гуми, отработени масла и негодни батерии и акумулатори

4128
1

За поредна година в рамките на пролетното почистване Община Пловдив организира кампания за разделно събиране на отпадъци от излезли от употреба гуми, негодни за употреба батерии и акумулатори и отработени масла. Гражданите могат безвъзмездно да предават тези отпадъци в периода от 15 - 19 април 2019 г. на адрес: Пловдив, район "Северен", ул. "Георги Бенев" №4, площадка на "Универсметал" ООД от 09:00 до 17:00 ч.

Освен по време на кампанията тези и други опасни отпадъци от домакинствата могат да бъдат предавани на площадката за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, която се намира в базата на ОП "Чистота“ на адрес: Район "Южен“, ул. "Даме Груев“ № 64А, всеки ден от 8:30 до 17:00.

Важно! Експертите предупреждават:

Отработените масла се разлагат само частично. Изхвърлянето им в околната среда може да се отрази пагубно на природните екосистеми, защото възпрепятства достъпа на кислород до водата и почвата. Един литър отработено масло може да замърси 1 милион куб. м. вода, а ако бъде излят във воден басейн, може да образува петно с размер 4 000 кв.м. Неконтролираното изгаряне на масла води до замърсяване на въздуха с токсични съединения на основата на сярата, които не само замърсяват въздуха и околната среда за продължителен период от време, но са и канцерогенни.

При горенето на гуми негативните ефекти върху здравето са внезапни и такива, които се проявяват след години. Сравнено с изгарянето на въглища, при горене на гуми във въздуха се отделят 407 % повече хром, 392 % повече олово и 1448 % повече арсен. Отделените тежки метали при изгарянето на гуми не изчезват, а се натрупват във всичко по пътя им и чрез дъждовната вода, проникват в почвата и реките.

За предотвратяване и ограничаване замърсяването на въздуха, водите и почвите, както и ограничаване риска за човешкото здраве и околната среда е забранено изоставянето, нерегламентираното изхвърляне или друга форма на неконтролирано обезвреждане на излезли от употреба гуми, негодни за употреба батерии и акумулатори и отработени масла, както и изгарянето, с изключение на случаите, в които лицата, притежават съответното разрешение по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците.

В случай на злонамерено запалване на излезли от употреба гуми може да подавате сигнали на тел. 6111 – Пловдивски общински инспекторат или в районните полицейски управления. Община Пловдив призовава гражданите да се възползват от предоставената възможност да се освободят по правилния начин от образуваните отпадъци.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Пловдив:
Близо 25% от десетокласниците в Пловдивско не се явиха на НВО по ...
Реставрират фасадата на знаковата сграда на БНБ в Пловдив на два ...
Прилошаване е причинило смъртта на пловдивчанина в Китен
ПТП в едно от най-широките кръгови кръстовища в Пловдив
Подменят камери на магистралата край Пловдив
Пловдивската пожарна стана като нова


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).