"Пари в плик" се нарича една от новите брошури, които НАП Пловдив разпространява сред гражданите, посещаващи офисите на агенцията. Брошурата обяснява щетите за наетите лица, които получават заплатите си не по установения ред - по ведомост, банков път или с фиш, а на ръка, като сумите не се завеждат документално и не се декларират.
Така работодателите пестят задължителните осигурителни вноски и данъци върху съответните възнаграждения. Анализите на НАП показват, че най-често по този начин се изплащат заплати, които са занижени, равни или много близки до минималния осигурителен праг за съответната професия. "Похватът" се използва и в случаите, когато в трудовия договор на служителя е записано, че е нает на непълно работно време, например 4 часа, а реално работодателят го ангажира повече. Щетите за работниците са: по-дълго отработено време до пенсия; по-ниски обезщетения при болест, майчинство или безработица; по-ниска пенсия при достигане на възраст и стаж за пенсиониране.
Общо 5 000 такива брошури разпространява НАП Пловдив сред клиентите си в офисите на администрацията в Южна България. Тиражират се и още 15 000 брошури за ползите от персоналния идентификационен код /ПИК/ и реда за неговото получаване; за осигуряването през настоящата 2013 година на лицата, регистрирани като самоосигуряващи се и за възможностите законно да намалим данъците си като физически лица.
Брошура на НАП Пловдив обяснява защо губим, когато ни плащат в плик
© Plovdiv24.bg








Анонимен
на 21.05.2013 г.
да обяснят как се живее с 300 лева в банкова карта , вместо със 600, 700 лева в джоба ... кво го мислят .. новите поколения само години за пенсия ще имат .. но без пенсията ..
Анонимен
на 21.05.2013 г.
Винаги губим когато плащаме данъци и налози на една структура териториално обособена наричана "държава". Поне у нас.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!