Задържаха българи, източвали банкомати на остров Бали! Единият е пловдивчанин

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
15:48 / 09.02.2019
27380
Петима български граждани бяха арестувани за проникване в банкомати и събиране на лични данни на о-в Бали, предаде индонезийският Detik. Един българин все още е издирван от полицията.

Все още не е оповестена точната сума, която е била източена, но по първоначални данни става въпрос за над 780 млн. евро.

Четирима от задържаните са от София, а петият е от Пловдив. Извършителите таргетирали чуждестранни туристи, като това далеч не е първият случай на заловени за източване на лични данни нашенци в Бали.

Полицията е събирала доказателства под формата на свидетелски показания и видео кадри от района на банкоматите в продължение на няколко дена. На 3 февруари полицейският екип прави опит да задържи заподозрените, но те не се предават и започват да бягат. Единият от българите дори се блъска и разбива автомобила си на пътя, но въпреки това успява да се измъкне. Останалите петима обаче са задържани, а в техните домове са открити още веществени доказателства.

Източването на личните данни е ставало посредством скимер устройство и рутер. По данни на директора на полицията в Бали комисар Анди Феран извършителите таргетирали богати туристи. В домовете им са открити рутери, лаптопи, мобилни телефони, както и няколко единици скимери, съобщава "Офнюз".

Придвижвайки се с взети под наем автомобили и с перуки на глава, извършителите инсталирали на избрани банкомати скимер устройство с камера, свързана с маршрутизатора и модема, които след това за записвали всички клиентски данни, включително и ПИН кода на картата. След това данните била прехвърляна на фалшив банкомат, в който пристигали парите на измамените клиенти.

Устройствата са били закупени онлайн, а фалшивите банкомати са били разположени в различни части на острова, на места като големи бензиностанции, магазини, оживени плажове и т.н.

Виж коментарите (1)
Още новини от Международни новини:
Майка изхвърли бебето си от балкона
Израел поиска помощ от България заради пожарите край Йерусалим 
Майка хвърли бебето си от балкон
Израел обяви извънредно положение
Ново мощно земетресение удари Турция
Путин обяви примирие


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).