Над 300 хотела в Гърция фалираха

2224
1

Над 300 хотела в Гърция са обявени за продан. Туризмът, най-важният бранш в страната, бе пометен от пандемията. "Едно е сигурно: ако и тази година изгубим туристическия сезон, това ще ни пречупи гръбнака.", признават хотелиери, цитирани от Deutsche Welle.

Няма друга страна в Европа, която да е толкова зависима от туризма, колкото Гърция. Според различни изчисления, делът на този бранш в гръцкия БВП възлиза на 25-30%.

Гръцката централна банка съобщава, че през 2019 г. страната е била посетена от над 31 млн. чуждестранни туристи, като най-много са били германците, британците и французите. Сред балканските туристи в Гърция най-многобройни са румънците, следвани от сърбите и българите, като само българите са изхарчили 281 млн. евро.

А всички туристи са оставили общо цели 18 млрд. евро - средно по 580 евро на човек. С най-широки пръсти са били туристите от еврозоната, които са харчели по около 700 евро. При германците сумата е дори 734 евро.

В момента обаче туристическият бранш в Гърция преживява сериозна криза. Приходите в периода януари-октомври 2020 г. са спаднали с цели 77%. Премиерът Мицотакис също изчисли наскоро, че през 2020 г. туризмът е успял да произведе едва 20-25% от очакваните приходи. За тази година държавният лидер се надява да бъдат достигнати 50%.

Гръцкият и израелският премиер вече подписаха споразумение за двустранно признаване на ваксинационните сертификати, което влиза в сила през март или април. През 2019 г. Гърция беше посетена от 700 000 израелски туристи, а през миналата година се очакваха дори 1 милион. Но коронавирусът обърка сметките.

Виж коментарите (1)
Още новини от Международни новини:
Простреляният в САЩ български полицай беше изписан от болницата с...
Опасна риба завзема гръцкото море
САЩ и Иран подписаха, меморандумът влиза в сила незабавно
Дронове и сателити ще следят плажовете в Гърция за нарушения с ше...
Край на запазването на места на плажа: Властите в Гърция масово и...
Гърция е пред политическа криза


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).