Роди се бебе с трима биологични родители

6219

Първото в света бебе с трима биологични родители се е родило в Мексико, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на публикация в сп. New Scientist.

Момченцето, появило се на бял свят преди пет месеца в Мексико под наблюдението на екип от САЩ, е заченато благодарение на нова техника, комбинираща генетичен материал от трима души. 

Целта е била да се предотврати наследяването на сериозно генетично заболяване от майката, известно като синдром на Лий. Заради него родителите на бебето - мюсюлманска съпружеска двойка от Йордания, не са могли да имат здраво дете в продължение на почти 20 години.

За да се избегне предаването на болестта на бебето от майката, специалистите са използвали въпросната техника, състояща се в отстраняването на причиняващата заболяването ДНК от майчината яйцеклетка. 

Здравата ДНК се прехвърля в донорска яйцеклетка, която след това се опложда. В резултат на процедурата детето наследява ДНК от двамата си родители и от донорската яйцеклетка.



Източник: БТА
Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Певицата Алекс посрещна първородния си син Александър
Ралица Паскалева стана част от "На кафе"
Знаете ли на колко години става Преслава днес
Любима наша певица днес става на 51
Ще станем свидетели на красиво небесно зрелище над България
Стефан Вълдобрев: Срещите с пловдивската публика са сред най-вълн...


Виж още: