Президентът на Замбия е бил на посещение в Пловдив

9378
3

Тази фотография е запечатала как държавните ръководители на България и Замбия въртят тегели по Главната улица на Пловдив през 1980 г. Текстът под снимката гласи: "Посрещнати сърдечно от пловдивчани, другарите Тодор Живков и Кенет Каунда направиха разходка из града. След това на среща в партийния дом те бяха запознати от др. Иван Панев (първи секретар на Окръжния комитет на БКП в Пловдив - б.р.) със социално-икономическото развитие на Пловдив и окръга".

Кенет Каунда е водач на борбата за национална независимост на Замбия. След като южноафриканската държава се освобождава от британската зависимост през 1964 г., той става първият президент на страната. Командва еднолично с желязна ръка до 1991 г. Кенет Каунда изгражда своеобразен вид социализъм, наречен замбийски хуманизъм. Свален е на първите демократични избори в Замбия през 1991 г.

Все пак с 27-те си години начело на държавата Каунда отстъпва по управленски стаж на бай Тошо, който бе на власт в продължение на 33 години между 1956 и 1989 г.
В края на 1970-те България и Замбия установяват тесни икономически връзки. Африкански студенти завършват български университети. Страната ни изнася машини и съоръжения, строи заводи за напоителна техника и водни помпи, за електрически мотори и трансформатори, за обработка на кожи. От Замбия внасяме памук, фъстъци, чай, кафе, захар, паркет, полускъпоценни и скъпоценни камъни, сокове от ананас и манго, пчелен восък и други стоки.
Днес Кенет Каунда е на 93 години и като почетен президент се радва известно уважение в Замбия. Вероятно понякога с носталгия си спомня как въртял тегели по Стъргалото и е бичил айляк в европейската столица на културата.



Източник: SocBG
Виж коментарите (3)
Още новини от Любопитни новини:
Биляна Гавазова: 4 години след най-голямата ми любов знам едно не...
Слънцето се "буди": Удрят ни тежки магнитни бури
Данчо Караджов: Най-трудният момент за "Сигнал" бе, когато комуни...
Народът срещу шеф Ангелов: Голямо падение
Край на войната с кърпите: Kaк един турист може да промени правил...
Мария Петрова в Италия: Легендарната ни шампионка се завръща към ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).