Химикали по плодовете!? Решението – мийте ги със сода

11624
3

Американски учени установиха, че химикалите от плодовете се премахват най-добре със сода за хляб, съобщи Лента.

Със серия от експерименти с ябълки учените, ръководени от Лили Хе, доказаха, че фунгицидът тиабендазол и пестицидът фосмет се изчистват най-добре с еднопроцентов разтвор на сода за хляб и вода.

Накисването на плодовете в него от 12 до 15 минути премахва 80 процента от тиабендазола и 96 процента от фосмета. Разликата в процентите се дължи на дълбочината на проникване на химикалите в кората, отбелязва БТА.

Миенето на ябълките само с вода или с разредена белина е много по-малко ефикасно.

Изтриването на ябълките с плат отстранява само праха от тях, но не и химикалите.

Виж коментарите (3)
Още новини от Любопитни новини:
Стефан Вълдобрев: Срещите с пловдивската публика са сред най-вълн...
Честито на Мира Радева!
Родена е на днешния ден в Асеновград, знае я цяла България
Иван и Андрей пускат ново шоу
Ден за решителни стъпки: Кои зодии ще отключат силна интуиция и щ...
Актьорът Юлиан Вергов: Играл съм с две счупени ръце


Виж още: