Зъболекари: Родителите са най-слабото звено в детската дентална профилактика

2173
8

Родителите са най-слабото звено в детската дентална профилактика. Този извод направиха специалисти от Българския зъболекарски съюз (БЗК) на кръгла маса, на която бяха представени резултатите от програмата за профилактика на денталните заболявания при деца от 5 до 9 години.

Инициативата се осъществява от БЗК със съдействието на министерствата на образованието и здравеопазването и се предвижда да продължи до 2014 г. Тя включва профилактика чрез т.нар. силанизиране. "Силанизирането" е запечатване със специален материал, което възпрепятства задържането на храна и предотвратява възникването на кариес по дъвкателните повърхности на зъбите.

Съвместно с институциите и преподавателите, родителите са тези, чиято активност и грижа относно добрата устна хигиена, правилното хранене и честотата на прегледите е от изключително голямо значение за здравето на детските зъби, посочиха специалистите. Според тях обаче, за българското общество е трудно да приеме с доверие нещо, за което не се налага да си бърка джоба.

Центрове за профилактика и прегледи са отворени в няколко града в страната. За два месеца през тях са преминали 16 982 деца. Най-много са били те в София - 2801, Варна - 1642 и Пловдив - 1185.

Инициативата е отворена и за лица без здравна осигуровки. "Програмата върви успешно, защото има ясно формулирани цели", изтъкна проф. Мария Куклева, национален координатор. "Профилактиката на денталните заболявания при децата вече е приоритет на много институции", посочи тя.

Колегата й д-р Николай Шарков, председател на Националния координационнен съвет на програмата и зам.-председател на УС на БЗС, похвали министерствата на образованието и здравеопазването за добрата координация и екипност.

"Нито една подобна програма не е стигала до краен резултат, както сега", посочи д-р Гаджев. Той обясни, че от изключително значение за това е точността на извършената работа и информирането на родителите относно процеса на силанизирането.



Източник: КРОСС
Виж коментарите (8)
Още новини от Национални новини:
Нова рокада: Освободиха шефката на ДНСК!
Пловдивчанин обърка платната на АМ "Тракия", тръгна към морето в ...
Депутатите забраниха необосновано повишаване на цените на стоки и...
Изпразването на спестяванията за жилище може да е най-голямата ви...
Не забравяйте за прането и прозорците: Средиземноморски циклон но...
Българска делегация на аудиенция при папа Лъв XIV за 24 май, Миха...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).