Зимата се очаква да бъде топла и суха

3024
5

Зимата се очаква да бъде топла и суха с температури близки до нормалните. Това каза доц. д-р Петьо Симеонов, зам.-директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при Българската академия на науките (БАН). По думите на Симеонов - отделни месеци се явяват по-топли от нормата, като данните са в рамките на допустимата грешка.

"Има друга опасност, за която също предупреждаваме с нашите карти, изложени на сайта и в информационния ни център - индексът за пожароопасност. Най-екстремно опасно е заради вятъра, доста изсушената повърхност - сухи треви, имахме доста високи почвени температури и съвсем малка влага на почвата, затова в Северозападна България има най-големите пожароопасни условия. Прогнозата се обявява за 24 часа напред и е такава, както и за отделни района на Тракийската низина, в крайните южни райони", заяви доц. Симеонов.

Той обясни, че аномалиите на температурите са кратковременни и не могат да определят климата на есента. "Според нашата прогноза за трите месеца - септември, октомври и ноември се дават средни сезонни температури и сезонни количества валежи близки до нормалните. През октомври се очакват температури и валежи близки до нормалните, ноември ще бъде изключително сух с температури близки до нормалните", посочи доц. Петьо Симеонов.



Източник: Агенция "Фокус"
Виж коментарите (5)
Още новини от Национални новини:
Демерджиев отново в МВР! Първият министър със завръщане
Адвокат: Един подпис при оглед на имот може да ви струва хиляди е...
Шкварек срещу ПП-ДБ: Нарцистични и неадекватни сте
Срив в българската шивашка индустрия заради вноса на евтини дрехи...
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).