Зам.-министър за инцидента с хеликоптера: Екипажът е реагирал правилно

8145
2

"Екипажът е изпълнявал тренировъчна задача по авиомедицинска евакуация, която изисква да се лети на пределно ниски височини. Ятото птици е внезапно явление и събитие. Според мен те са реагирали правилно, за да избегнат по-лошото – птиците да засегнат двигателите, което би довело до по-тежка ситуация".

Това обяви пред bTV зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов по повод инцидента с военния хеликоптер, който вчера скъса електропровод край Стамболийски и остави част от града за няколко часа без ток и вода.

По думите на Запрянов правилно е било и решението на екипажа след удара в електропровода веднага да се предприеме кацане, за да се види състоянието на машината.

"Вероятно е можело да долетят до базата, но професионално са решили да извършат аварийно кацане, което позволява машината да бъде сертифицирана и огледана, и вертолета да се прибере в база Крумово. Мисля че са действали професионално и мерките, които се предприемат са правилни", коментира зам.-министърът.

На въпрос налага ли се преосмисляне на задачите с оглед на трудността и недостатъчния нальот, който имат Запрянов отговори: "Поставил съм задача на командира на ВВС ген. Стойков да преценят точно учебните планове, да се прегледа подготовката и да се надгражда подготовката на летците, да се степенуват задачите в учебните планове, които изпълняваме и да повишаваме летателните часове".

Той обяви, че в момента 12 вертолета "Кугър" са основната транспортна единица с мирновременни и военновременни задачи.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Минус 2 градуса са измерени в Южна България тази сутрин
Днес е летен Никулден – какви са народните поверия
866 души у нас, 24 400 в Европа: Жегата вече убива по-бързо от пъ...
Демерджиев отново в МВР! Първият министър със завръщане
Адвокат: Един подпис при оглед на имот може да ви струва хиляди е...
Шкварек срещу ПП-ДБ: Нарцистични и неадекватни сте


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).