За новите ни двулевки ще отидат 108 тона метал

2673

Въвеждането в обращение на монетите от 2 лева ще бъде по-удобнo за ползване от банкнотите, убеден е финансистът и бивш подуправител на БНБ Емил Хърсев. 
Първите заготовки за железните двулевки, изработени в монетния двор на Финландия, би трябвало вече да са пристигнали в БНБ.
Новата монета от 2 лева ще бъде произведена в 12 милиона екземпляра. За целта ще бъдат изразходвани 108 тона метал. 
Прогнозната стойност на поръчката за металните двулевки е близо 9 млн. лева без ДДС. 
Монетите от 2 лева ще са с лика на Паисий Хилендарски, който е отпечатан и на банкнотите.

Сеченето на монетите беше предвидено за тази година. Освен че произвеждането на железните двулевки е закъсняло, Емил Хърсев смята, че е време да се въведе монета на стойност 5 лева.

"Монетите са доста по-скъпи от книжните пари за един и същи номинал, само че имат много по-голямо обращение без да се повреждат", обясни Хърсев.

Освен финановите среди, хората също не смятат, че ще имат проблем с железните двулевки.

"Повече ще ни тежи в портмонето сигурно. Може и да е за добре. Няма да се хабят толкова бързо и лесно", коментират хората.

Последната монета от 2 лева трябва да бъде изработена до края на 2018 г. Това е годината, в която България може да въведе еврото. Тогава новите двулевки, както и всички останали монети, ще се претопят, съобщи Dnes.bg.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
От полунощ тази вечер влиза в сила предупреждение за всичките 28 ...
Бивш здравен министър: На Слънчака е супер!
Българка показа касова бележка: Къде е евтинията в Гърция?
Лека кола скъса мантинелите на АМ "Тракия" и излетя в полето
Дюнер от една от най-модерните столици в света е по-евтин от такъ...
Ивайло Шотев: В Гърция плащаме колкото на Черноморието, но получа...


Виж още: