Светла сряда е! Забранено е да се повишава тон

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
08:05 / 23.04.2025
1158
На 23 април църквата отбелязва Светла сряда, третият ден след Великден. Църковният празник на 23 април почита паметта на Св. мчца Александра и Св. мчк Лазар Български. 

На този ден не трябва да се кълне, проклина, клюкарства, завижда, да желае зло и да бъде мързелив, както и да отказва помощ.

Забранено е да повишавате тон и да се карате - има поверие, че този, който го наруши, може да бъде убит от мълния. Също така трябва да избягвате работа в градината - посевите могат да бъдат повредени от градушка.

Както и в предишните дни, в храма се провеждат празнични служби. Царските двери остават отворени до събота. Според обичая на този ден в църквата се палят свещи за предпазване от градушка. На този ден се блажи.

Виж коментарите (0)

Още по темата (171):
25.04.2025 Забраните на Светла събота
25.04.2025 Светли петък е! Празнуват обичани български имена
24.04.2025 Светли четвъртък е
23.04.2025 20-годишен с БМВ прелетя покрай радар с 220 км/ч
22.04.2025 Новата тактика на КАТ проработи
22.04.2025 Колко дни след Великден можем да ядем боядисаните яйца
Още новини от Национални новини:
ИПИ: Доходите от труд нарастват, а делът на разходите за храна на...
Папа Франциск казвал: За мен България е специална
България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?...
Калин Стоянов: По моя сигнал прокуратурата събра доказателства за...
Петър Хубчев за най-тежката битка за живота си: Моля се всеки ден...
Промени: Който внася повече, ще получава по-висока пенсия?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).