Среднозимното преброяване на водоплаващите птици ще се проведе за 29-ти път

1869

Ежегодното среднозимно преброяване на водолюбивите птици ще се проведе за 29-ти път у нас и в цяла Европа в дните от 14 до 16 януари. Среднозимното преброяване е инициатива на Wetlands International и се извършва всяка година в точно определени дни по средата на януари. У нас в мероприятието участват регионалните инспекции по околната среда и водите, Българското дружество за защита на птиците, сдружение “Зелени балкани”, фондация “Льо Балкан", както и много доброволци. Целта на преброяването е да се проследи числеността и динамиката на водолюбивите птици, като по този начин се съди освен за състоянието на популациите, така и за екологичните качества на избраните водоеми. По този начин се проследяват миграционните процеси при птиците, които са знак за промените в климата на планетата.
Сред по-важните водоеми на територията на Южна България са Марица, Тунджа, Тополница, Луда Яна, язовирите Овчарица, Жребчево, Копринка, Розов кладенец, Студен кладенец. На тези места зимуват лебедите, гмуркачите, чаплите, кормораните и други птици.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Финансист: Румъния ще добива 100 млрд. куб. газ на метри от бълга...
"Война" за Bangaranga: Звукозаписната компания на DARA с ексклузи...
Гълъб Донев обяви кои сектори няма да бъдат засегнати от съкращен...
Румен Радев с ключови предложения към търговските вериги
Българин показа снимка от Гърция и отсече: Държавата ни е превзет...
Минималната пенсия с нов скок от 1 юли


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).