Скъпите горива вдигат разходите на зърнопроизводителите с до 10 евро на декар
Поскъпването на горивата увеличава разходите на земеделските производители с до 10 евро на декар. Това заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов в предаването "Денят започва“. По думите му ръстът в цените на горивата, породен от конфликта в Близкия изток, оказва директно влияние върху себестойността на продукцията.
"Когато говорим за земеделско производство в нашия сектор, около 12-15% от себестойността се формира от горивата. При поскъпване от около 60 евроцента за последния месец и половина, директното отражение върху разходите е около 6 евро на декар“, посочи той.
Отхвърли обвиненията за нерегламентирано гориво
Проданов категорично отрече твърденията, че земеделците използват нерегламентирано гориво.
"Това е абсолютно невярно. Земеделските производители в България се възползват от възстановяване на акциза, а горивата са нещо, което няма как да бъдат нереални“, каза той.
Той уточни, че фермерите купуват гориво на същите цени като останалите граждани, а след около година и половина получават обратно част от акциза – приблизително 70%.
Според него секторът настоява възстановяването да бъде увеличено до максимално допустимото ниво от 95%, каквато практика има в други европейски държави.
По думите на председателя на асоциацията войната в Иран оказва още по-силен натиск чрез ръста в цените на суровините.
"Цените на торовете са се повишили стремглаво – може би около 100% за последните 30 дни. Всичко, свързано с петролните продукти, също поскъпва. Например тръбите за напояване са с около 80% по-скъпи за същия период“, обясни той.
Според разчетите на сектора, войната вече е повишила себестойността на пшеницата с около 10 евро на декар.
Проданов подчерта, че за разлика от периода след началото на войната в Украйна, когато цените на зърното са се покачили, сега пазарът е в коренно различна ситуация.
"Цените на крайната ни продукция са на дъно от 17 години. Светът произвежда повече, отколкото изяжда. Това е изключително сериозен фундаментален проблем за сектора“, заяви той.
По думите му България трябва спешно да намери решение как да реализира произведеното зърно на цени, които покриват разходите.
"Производителите в България не покриват разходите си за производство. Въртим едни пари, а нищо не остава в икономиката“, каза още Проданов.
Той допълни, че липсата на устойчиви държавни политики остава един от основните проблеми пред сектора.