Президентът срещу парламента: Чия е думата при референдума?

3592

След като президентът обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да разгледа предложението му за референдум, политици и експерти се опитват да прогнозират как точно Румен Радев ще формулира въпроса си.

По темата, бившият конституционен съдия Филип Димитров обясни по NOVA NEWS, че в демокрацията, с разделението на властите, е нормално всяка власт да опитва да надскочи периметъра си и да спре друга власт. А Конституционният съд е арбитър на тези процеси. Димитров подчерта, чу президентът е овластен да пита Конституционния съд, когато сметне за необходимо.

По отношение на промените в конституцията, които наложиха президентът да избира служебен премиер от ограничен списък, Димитров отбеляза, че въпросът за правомощията на президента е сложен и затова не може да бъде решен бързо.

"Този въпрос предполага различен подход, спрямо онова, на което сме свикнали - Дали е в прерогативите на Народното събрание,  или не - Структурата на държавата не се променя съществено, но това е доста предизвикателен текст и становището се формира бавно. Измененията в конституцията бяха формулирани съобразно текстове. Техническата сложност е и дали ако един текст престане да съществува, има какво да го замести", заяви Филип Димитров.

По отношение на глобалната политика бившият премиер на България обясни, че сегашната ситуация е голямо изпитание, защото светът очевидно се променя. "Чуваме доста патетични, понякога инфантилни изяви "ние няма да допуснем…". Сега маниерът на западния свят е по-различен, но това не означава, че се разпада", каза Димитров. Според него западният свят би могъл да функционира успешно като цяло, но може да бъде защитен само от единството от двете страни на океана.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Експерт: Българските градове още се борят с базови дефицити, дока...
Хотелиер: Част от малките хотели могат да приключат сезона на нул...
Пазарът на пчелен мед в Европа и България е изправен пред сериозе...
Забрана за необосновани цени: Ново предложение в парламента
Президентът Йотова: 24 май не е носталгия, а бъдеще
Кола призрак се появи на магистрала "Тракия" от нищото


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).