Потресаващ случай от болница: Случайно да познавате мъже от квартала, които да дойдат да легнат?

6609

Санкция за столична болница след репортаж на bTV заради фиктивен прием на пациенти.

Преди месец зрителка сигнализира за съмнения, че лечебното заведение източва Здравната каса - нещо, в което тя лично е била въвлечена като пациент.

Миналото лято жена се обръща към хематолог в многопрофилната болницата "Света София" заради подути лимфни възли. Искат да я приемат за лечение, но след дълго чакане в стая заедно с друго момиче, от лечебното заведение ѝ казват да се прибере у дома.

“Момичета, ние ще ви пуснем, няма да седите тук тази вечер, но да знаете, че има проверка от НЗОК, затова приберете си раничките, за да изглежда все едно наистина сте в болницата". Минаха може би около 2 часа, идва същата сестра и казва: "В отделението сме приели двама – трима мъже, но те са си тръгнали и ако дойдат от Касата, леглата ще са им празни. Случайно да познавате мъже от квартала, които да дойдат да легнат, докато мине проверката, после ще си ходят?" И аз я питам, няма ли да ни правите изследвания, вливания? Тя каза "Не знам, то няма свободни места и не знам къде да ви настаним“, разказва жената, която иска анонимността ѝ да бъде запазена.

Преди 2 месеца тя преглежда електронното си здравно досие и установява, че въпреки че е отпратена от болницата, по документи е хоспитализирана за 3 дни. За което лечебното заведение е получило 900 лева.

"Това е списъкът с изследванията, които би трябвало да ми бъдат направени, но абсолютно нищо не ми е правено освен взимането на кръв. Нито някой ме е търсил за изписване, нито за приемане“, коментира още тя.

Жената подава жалба до здравната каса, а оттам започват проверка, която констатира нарушения.

“Данните за неосъществен реален болничен престой в лечебното заведение се потвърждават, тъй като през периода лицето е изпълнявало трудовите си задължения на работното си място. Констатиран е идентичен случай и с друго здравноосигурено лице в същото лечебно заведение", посочват от НЗОК.

Заради отчетена, но неизвършена дейност договорът на болницата със Здравната каса ще бъде частично прекратен, а неправомерно получената сума следва да бъде възстановена. В отговор до bTV от лечебното заведение казват, че обжалват решението и спорът е отнесен за разглеждане в съда.

"Налице са подписани лично от пациентката в оригинал седем медицински документа, свързани с хоспитализацията и обективиращи диагностиката и лечението на същата. Същественото е, че алгоритъмът на клиничната пътека е изпълнен и не е налице източване на Здравната каса“, коментират от "Света София“.

"Насърчаваме българите да проверяват здравните си досиета, защото една клинична пътека не е просто пътека, тя е диагноза“, посочва Александър Миланов от Национална пациентска организация.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Камион изгоря край Пампорово
Блокираха проекта за сградата, която щеше да бъде най-високата на...
България оглави класацията в ЕС по поскъпване на горивата
Почина музикант от наша легендарна група
Веригите "Мерканто", "РАЙ", "Бурлекс", BulMag и "Макао" се присъе...
Почина бащата на Красимир Балъков


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).