По-високи доходи за бъдещите пенсионери, започва дългоочакваната реформа

27443

По-голяма доходност и прозрачност за осигурените лица цели дългоочакваната пенсионна реформа. Тази вечер експерти в столицата обсъдиха предлаганите промени.

В основата на реформата е въвеждането на мултифондовия модел в пенсионната система на страната в УПФ и ДПФ. Това трябва да доведе до по-висока доходност за осигурените лица.

Средствата от индивидуалните партиди да бъдат разпределени в три подфонда с различна степен на доходност според възрастта на осигуреното лице.

В динамичен фонд ще бъдат индивидуалните партиди на по-голямата част от работещите хора. Очакваната доходност ще бъде над 10% годишно.

След 50-годишна възраст е препоръчително да се премине към балансиран подфонд, където доходността би била между 5-7%, а няколко години преди пенсиониране в консервативен с очаквана възвращаемост от 2-3%. За сравнение по последните данни на Комисията за финансов надзор средната доходност от всички УПФ е около 6%.

Друг акцент от реформата е, че таксите на динамичните и балансираните подфондове ще бъдат обвързани с постигнатата доходност от управляващите дружества.

Промяната трябва да се бъде отразена в Кодекса за социално осигуряване.

"С промените, които се предлагат, намалението на таксата ще бъде може би наполовина. Ще има фиксирана плюс променлива част, като променливата ще отчита доходността, която постигат пенсионноосигурителните компании. Това от една страна ще доведе до още по-голямо намаляване на таксите, от друга страна ще даде възможност и за сравнение и конкуренция за доходността, която те постигат", заяви пред БНТ Диана Йорданова, заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор".

"Пенсионните компании са напълно готови по линия на системи, подготовка на партидите. Партидите от март са в лева и евро. Ще бъде ясно, прозрачно, няма да има нови договори, няма дори да усетят как на 1-ви ще бъде превалутиран в евро", допълни Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Пазарът на пчелен мед в Европа и България е изправен пред сериозе...
Забрана за необосновани цени: Ново предложение в парламента
Президентът Йотова: 24 май не е носталгия, а бъдеще
Кола призрак се появи на магистрала "Тракия" от нищото
МВР с мощна спецоперация, провериха над 15 хиляди автомобила за д...
Ден на траур в Благоевград след фатален инцидент с непълнолетни


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).