Пламен Абровски: Националното ни стопанство е жертва на безхаберие, липса на идеи, средства и внимание

3126
1

Земеделците не искат прекрояване на политиката, те искат политика. В последните девет месеца няма абсолютно никаква по отношение на този сектор. Това заяви земеделският експерт Пламен Абровски в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

По думите му протестите на земеделците не са политизирани: "Просто се дава един сигнал на политиците, че този министър, който е в момента, не става".

Според Абровски националното ни стопанство е жертва на безхаберие, липсата на идеи, средства и внимание: "Защото първият протест, който започна септември месец, беше точно за това – за липсата на внимание, някой да седне да комуникира със сектора, да му каже: "Земеделци, ние ще правим в този подсектор такава политика“. Цялостната ни концепция за пътя на земеделието дали ще е наляво, дали ще е надясно, дали ще е нагоре, дали ще е направо – някой нещо трябваше да каже. Ние до ден днешен нямаме яснота какво трябваше да направи този министър (бел. ред. Кирил Вътев).

Пламен Абровски отбеляза, че е много голяма нуждата от промяна в законодателството: "Във всеки един сектор има различни проблеми. Дискусиите по отношение на промяната на законите трябва да бъдат в Народното събрание, а не в Министерски съвет".

Според земеделския експерт в България има нужда от дълбока поземлена реформа: "Няма как да прилагаш "Зелена сделка“, ако нямаш устойчиви поземлени отношения. Няма как да правиш напояване, ако нямаш устойчиви поземлени отношения. Системата с годишните споразумения – това беше временно решение, което беше измислено 2009-2010 г., но за съжаление, временните решения се оказват най-трайни в България. Необходимостта от поземлена реформа е изключително важна и моментът е назрял".

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Драганов: Средната цена за нощувка около "Евровизия" няма да бъде...
Абитуриент говори 11 езика и учи още
МВР затяга правилата, готвят нови изисквания за шофьорите от 1 ян...
България все още е първа по производство и износ на розово масло,...
Катастрофа с фатален край след маневра за изпреварване край Симит...
Почина доц. Алекси Попов


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).