Очаква се ново критично повишаване на нивата на Марица

5216

Оперативното звено за управление на водите в извънредни ситуации алармира областните управители и кметовете, че нивата на реките Арда, Марица и Тунджа в долните им течения са критично високи, което през следващите дни ще доведе до ново критично повишаване на нивата на реките главно в Рило-Родопската област и в югоизточните райони. 
За периода от 1952 година досега само веднъж, през 1955 г., е наблюдавано по-голямо водно количество на Тунджа при Елхово от регистрираното вчера. Според дежурните хидролози на НИМХ хидрологичната обстановка в югоизточната част от страната остава усложнена. Очакват се нови валежи и интензивно снеготопене. През последните 24 часа критично високи води преминаха по реките: Арда, Тунджа и Марица в долните течения, както и по р. Камчия. Нивата на югоизточните реки Айтоска, Факийска и Ропотамо се понижиха. 
Оперативното звено в МОСВ разпространи указания, до 26 февруари включително общинските язовири да се източват чрез облекчителните им съоръжения; да се осигури свободен обем от поне 25% за поемане на високата вълна в язовирите, а ако това е невъзможно - да се осигури дежурство за предупреждение при преливане. Изпратени са писма до „Язовири и каскади", Напоителни системи и съответните ВиК за провеждане на високите води през хидротехническите съоръжения, които стопанисват.
Съгласно Конвенцията за опазване на трансграничните водни течения и езера гръцката и турската страна са уведомени, че нивата на границата са критични и през следващите три дни се очакват нови повишения на тези нива.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Пуснаха фалшиво масло Deutsche Markenbutter, пълно с вредни мазни...
Правителството замразява минималната заплата на 620 евро до 2028 ...
Успешна българска спортистка сложи край на живота си на 32 години...
Знаково лице на ДПС напусна политиката
Хотелиерите: България облага по-силно нископлатения и сезонния тр...
Слънчев бряг се напълни с хиляди туристи, плажът гъмжи от народ


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).