Министър Димитър Стоянов: Няма пряка опасност от въвличането на България във въоръжен конфликт

Автор: ИА Фокус
Коментари (1)
21:03 / 25.09.2022
2947
"Не считам, че има пряка заплаха за въвличането на България във въоръжен конфликт. Рискове за националната сигурност има и те произтичат от конфликта, който е близо до нас.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването "На фокус“ по Нова телевизия.

Според него най-малко вероятният сценарий е страната да бъде въвлечена във въоръжен конфликт. Стоянов припомни, че България е в системата за колективна сигурност на НАТО.

Министърът на отбраната подчерта, че българската армия е на ниво, но не е достатъчно високо технологична. "32 години българската армия бе подценяване и за нея не бяха отделяни достатъчно средства“, коментира той. За да се преодолеят дефицитите е разработена приоритетна инвестиционна програма, която преди дни бе приета от Министерския съвет.

"Имаме достатъчно самолети да гарантираме суверенитета на Република България", категоричен бе министър Димитър Стоянов. Той подчерта, че състоянието на самолетите МиГ- 29, с които България разполага, е добро. "В момента водим интензивни разговори с полската страна евентуално за двигатели и за удължаване на техния живот до 2023 г.“, каза министърът на отбраната.

"Първите изтребители Ф-16 трябва да дойдат през 2025 г., а следващите през 2027 г., но ако сключим договор. В момента от Министерския съвет е приет проект за инвестиционен разход, който трябва да мине през Народното събрание и едва след това да бъде сключен договор", поясни още министърът на отбраната.

Виж коментарите (1)

Още по темата (4563):
16.05.2025 МВнР на Украйна: Руснаците изразиха неприемливи за нас позиции
12.05.2025 Употребил ли е Макрон кокаин във влака от Киев? Елисейският дворец с
изявление
11.05.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Лично ще чакам Путин в Турция
11.05.2025 "Проведете срещата сега!": Тръмп иска Украйна незабавно да се съгласи на преки преговори с Русия
11.05.2025 "Украйна е готова за преговори": Зеленски коментира предложението на Путин
11.05.2025 Тръмп за предложението на Путин: Това ще бъде един нов и по-добър свят
Още новини от Национални новини:
Eксперт: Годишното счетоводно приключване "на заден ход" ще стане...
1/3 от храната, с която си храним, зависи от пчелите
22 години от трагичната смърт на Анатолий Тодоров
Бащата на Сияна: От този момент нататък посвещавам живота си на т...
Намаляват количеството парацетамол в опаковка?
Ако имам спестени над 10 000 лева и те не са в банка, как мога да...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).