Министър Близнаков: До седмица ще стартира нова процедура за ремонт на хеликоптерите Ми-17

2409

Министерството на отбраната ще обяви до седмица нова процедура за ремонт на 6 транспортни вертолета Ми-17, съобщи министърът на отбраната Веселин Близнаков пред журналисти по повод прекратения договор с израелската компания „Елбит системс". Процедурата ще бъде по наредбата за специалните обществени поръчки и очакванията са да приключи до края на месеца. Хеликоптерите трябва да са готови до пролетта на следващата година.

Средствата, върнати от „Елбит", ще бъдат достатъчни за ремонта за тази година, каза министър Близнаков. Според него, голяма е вероятността български фирми като „Терем" да изпълняват тази дейност, а като предимство подчерта гарантираното участие на руската страна, без което е почти невъзможен ремонт и модернизация на руска техника. За руското участие вече са проведени разговори, увери министърът на отбраната.

Като изгодни страни на проекта той изброи също наличието на опит и подготвени специалисти за ремонта, по-изгодната цена на работната ръка в България, предвижданата опция на „Терем" да се плаща за свършена работа, а не авансово, както и фактът, че няма да се налагат банкови гаранции и акредитиви, което оскъпява финансирането. Министърът на финансите Пламен Орешарски потвърди, че са направени консултации с ведомството му по всички финансови въпроси на проекта и подкрепя предлаганите варианти.

Министър Близнаков обясни, че вертолетите Ми-17 трябва да се ремонтират независимо от новите „Кугър", защото са необходими за тренировки. Като по-сложен той определи въпроса с Ми-24, при които освен ремонт е необходима и модернизация. В края на април в МО ще има среща с представители на руските фирми, за да представят варианти с кои западни фирми биха желали да си сътрудничат като подизпълнители. Необходими са 12 ремонтирани и модернизирани Ми-24, обяви министърът.

В отговор на въпрос той каза, че няма данни член от екипа му да е виновен за провала на сделката с „Елбит" и обеща пълно съдействие на прокуратурата по случая.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Драма край Струма, баба и дядо загинаха, две деца се издирват
Трагедия край Лозен, багерист загина след пропадане в дълбок изко...
Николай Попов: Това е пълен абсурд, живеем сред абсолютно ненорма...
Четири са официалните кандидати за домакинство на "Евровизия" 202...
Променя се организацията на движение в участъци в Родопите заради...
Хотелиер: Едва събираме пари за заплати, сезонът е един от най-тр...


Виж още: