Кредитен консултант: Основна част от печалбата на банките се формира от лихвения приход, а не от таксите

6319
4

"Този бойкот е необмислен и нелогичен." 

Това обясни пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев, след като вчерашният, трети, бойкот срещу високите цени в големите търговски вериги беше съпътстван и от обявяване на борба с банковите такси. Зад инициативата застават няколко организации, които призовават да не се пазарува и да не се плаща с банкови карти.

"Основна част от печалбата на банките се формира от лихвения приход, а не от таксите. Това е поредното популистко начинание на тази група политици, които приканват да се направи бойкот. На мен ми звучи глупаво този призив: "Не плащайте с карти".

Част от картите имат кешбек и ако в рамките на година направите определен обем плащания, един малък процент ви се връща. Освен, че реално е безплатно като услуга да плащате с карта, голям плюс е и това, че имате 40-дневен срок да възстановите парите по нея без абсолютно никакво олихвяване". 

Когато теглиш пари в брой от банкомат, обаче се заплаща определена банкова такса, отбеляза той.

"Касовите операции ще стават по-скъпи".

Тошев припомни, че 2024 година беше рекордна по отношение на кредитирането в банковата система в България. 

"Търсенето на ипотечни кредити продължава да надминава нови върхове и рекорди. Това от една страна се дължи на факта, че продължаваме да сме с едни от най-ниските лихви не само в Европа, може да кажем и по целия свят.

Активността на пазара на имоти е една от причините ипотечното кредитиране да е толкова търсено. Най-вероятно и тази година ще видим пореден рекорд по отпуснати ипотечни кредити в страната. 

От първи октомври миналата година БНБ въведе рамка, която банките задължително трябва да спазват. Всеки желаещ да изтегли ипотечен кредит трябва да има поне 15% от стойността на имота. Кредитите не трябва да са за повече от 30 години. Не повече от половината от дохода на кредитоискателя да отива по погасяване. Тази рамка доведе до леко намаляване на кредитирането, но само в сегмента на хората с по-ниски доходи".

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Абитуриент говори 11 езика и учи още
МВР затяга правилата, готвят нови изисквания за шофьорите от 1 ян...
България все още е първа по производство и износ на розово масло,...
Катастрофа с фатален край след маневра за изпреварване край Симит...
Почина доц. Алекси Попов
Икономист: В България спекулантът печели милиони за месеци, а нор...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).