Костилковите плодове са почти на 100% унищожени
Годината е сред най-тежките за родното овощарство – пролетните студове и мразове са унищожили реколтата в над 320 000 декара с плодове. "До момента такова повсеместно апокалиптично явление не е имало“, коментира пред Euronews Bulgaira Цветан Цеков, председател на браншовата камара "Плодове и зеленчуци“.
По думите му щетите са сериозни: "Най-слабо засегнати са ябълките, но костилковите плодове – череши, кайсии, сливи – са почти на 100% унищожени.“
Докато при плодовете положението е критично, при зеленчуците картината е по-оптимистична. Засаждат се по-късно и производителите са успели да спасят разсадите. Но опасността не е отминала.
"Надяваме се да няма нови градушки или вихрушки – това е следващото, което може да унищожи реколтата“, каза Цеков.
Въпреки усилията на Агенцията за борба с градушките, технологията не е достатъчна.
"Ракетите достигат до около 6000 метра, а суперклетките, които носят градушките, се образуват на 10–12 хиляди метра. Просто не ги достигат“, предупреди той.
Решения се търсят, включително чрез инвестиции в мрежи против градушки и създаване на фонд за климатични щети.
"С министерството обсъждаме промени в стратегическия план, за да се отворят програми за защита – мрежи, генератори, системи против измръзване“, обясни той и добави, че оттук нататък трябва да работим в тази посока, защото очевидно влизаме в цикъл на постоянно климатично бедствие.