Какво удари София - суграшица или градушка? Ето каква е разликата между двете явления

10660

Суграшицата, която падна в София, предизвика дебат в социалната мрежа. Хората спорят дали е било градушка или суграшица. 

От Meteo Balkans обясниха случая така: "Каква е разликата между суграшица и градушка? Суграшица и градушка са две различни, но сходни явления. В метеорологията градушката се различава от суграшицата с размери от 2 до 5 mm се нарича суграшица. Снежната или ледената суграшица (която прилича на градушка) се образува в облаци с висока скорост на възходящите потоци. Обикновено от купест облак , но не с голямо вертикално развитие (до 4-5км).

Ледената суграшица представлява зрънца с непрозрачно бяло ядро, обвито с прозрачен леден слой и много прилича на градушка, но условията предизвикали такъв тип валеж са различни.

Градушка пада обикновено при силни бури, през топлото време на годината (температура на приземния въздух над 20°С) на тясна, широка няколко km (понякога около 10 km), но дълга – десетки, а понякога и стотици km – ивица. Дебелината на падналата градушка е обичайно няколко см, понякога десетки сми продължителността от няколко минути до половин час, но най-често 5 – 10 минути и много рядко – около 1 час.

За да разберете, каква е разликата. Показваме Ви вертикален разрез на радарна снимка.

1. Снимка е на облак с ниско вертикално развитие (до 2-3км ). Външните й горни слоеве достигат до 5км.

2. Снимка е на развитие на купесто-дъждовен облак. Тук облаците са по-масивни.

Облаците преминали над София са подобни на първата снимка".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове
Повече пари за над 163 000 пенсионери у нас
Две деца и мъж са загиналите на магистрала "Тракия"
Трима загинаха на АМ "Тракия"!


Виж още: