Как да изберем качествено сирене?

Автор: ИА Фокус
Коментари (1)
10:13 / 26.09.2024
13827
Какво сирене ядем? - това се опита да установи съвместна проверка на Агенцията по храните и Сдружението “За достъпна и качествена храна". Данните, които бяха изнесени преди дни, показаха, че на пазара има сирене със 75% съдържание на вода. От бизнеса пожелаха по-строги мерки срещу фирмите, които подвеждат своите клиенти. Към момента законът не позволява оповестяването на имената на марките сирене, които влагат по-малко мляко за производството на сирене.

Действително невъзможно е да се оповестяват марките, които са некоректни към своите потребители, а и ние като потребители не знаем как да разберем. Именно за това екип на обществената телевизия реши да направи проверка, като за целта купи три различни вида сирене. Едното е от високия клас с по-висока цена. Среден клас с цена около 16 лева на килограм, и едно, което е най-евтиното в магазина - 11 лева за килограм.

Андрей Велчев, Сдружение "За достъпна и качествена храна": "Обикновеният потребител влиза в магазина и избира какво сирене да консумира. Разбира се, заради покупателната способност на българина, основният избор винаги е свързан с най-ниската цена. Разбира се, когато говорим за цени, които са на промоция, е нормално да има цени около 10-12 лева. Разбира се, трябва да ни прави впечатление и формата. Знаем, че всеки производител избира различна форма. Стандартните калъпи от едно време вече са по-голяма рядкост."

Според наредбата сиренето не трябва да съдържа повече от 52 до 54% вода. От години е ясно, че за производството на качествено сирене, трябва да има най-малко 8 литра мляко. Така, че продукт само от мляко под 10 лева е невъзможно да има, обясни още Велчев.

Виж коментарите (1)

Още по темата (638):
07.05.2025 Пчелар: Един буркан мед трябва да струва над 20 лева
04.05.2025 По-евтини домати, краставици и сирене, но млякото поскъпва
04.05.2025 Производител: Нормално е черешите у нас да струват 50-60 лева за килограм
03.05.2025 Шефът на борсата в Първенец каза дали ще паднат цените на плодовете и зеленчуците
21.04.2025 Икономист: На общинските пазар уж са земеделски производители, а продават банани
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
Още новини от Национални новини:
Лекар: Действията на Радев са поредната капка обществен саботаж
Румен Радев ще посети Кричим
Президентът преди 57 дни в Пловдив: Няма как да издам указ за про...
Части от България са предупредени за днес
Автобус с военни и 2 тира катастрофираха в Прохода на Републиката...
Желязков: Неприемливо е Радев да чертае бъдещия си политически пр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).