Икономисти скептични по отношение на растеж в Бюджет 2024

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:33 / 11.12.2023
1809
Визията на финансовото министерство за управление на публичните финанси трябва да мине през корекция. Това каза в NOVA NEWS икономистът Михаил Кръстев. По думите му е заложено да се харчи без яснота откъде ще дойдат приходите.

"Имаме огромен провал по отношение на Бюджет 2023. Неговата приходна част не се изпълни. Вместо да си вземем поука, се повишава данъчната тежест върху домакинствата и бизнеса", коментира икономистът.

Според него има идеи за таксуване на успешни бизнеси. "Ние виждаме апетити на политици по отношение на банковата система, по време на икономическа криза те се опитват да дръпнат капитал от банковата система, за да захранят своите дефицити, това е една безумна политика", подчерта експертът.

Кръстев смята, че увеличението на пенсиите е записано в Кодекса на труда, което по закон е задължително. Стойността за тези 10% е около 2 млрд. лева, допълни той.

Икономистът Юлиан Войнов заяви, че прогнозата в бюджета е твърде оптимистична. Все пак той счита за възможно бюджетът да завърши годината с 3% дефицит, въпреки големите социални разходи.

Икономическият анализатор от КНСБ Петър Мишев заяви, че ще следят какво ще се внесе между първо и второ четене, а синдикатът ще протестира в деня, в който финансовата рамка на държавата ще се гледа на второ четене в комисии.

Виж коментарите (0)

Още по темата (541):
09.05.2025 ИПИ: Бедните са около 1,5 милиона от населението на България
01.04.2025 Пенсионерите у нас се увеличиха сериозно само за една година
21.03.2025 Разходите на работодателите за един отработен час от техен служител нараснаха с близо 13%
12.03.2025 Две професии са с най-високи средни заплати
07.03.2025 За последното тримесечие на 2024 г. всеки от нас е с принос от 4 260 евро към БВП
01.03.2025 Експерти: Разликата в заплатите в различни сектори достига 3,6 пъти
Още новини от Национални новини:
Желязков: Неприемливо е Радев да чертае бъдещия си политически пр...
Почина бизнесменът Иван Саздов
Брокер: Слабото предлагане на имоти не значи, че всяко жилище мож...
Слави Трифонов: Аз съм за това да приемем еврото, но от ИТН подкр...
Кирил Петков: "Продължаваме промяната" ще направи всичко по силит...
Гаф в "Стани богат"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).