Финансисти ни посъветваха как да теглим кредити, без да затъваме в дългове

8634

България на челно място в Европа по лоши кредити. Това показва работен доклад на Европейската комисия, съобщава Нова телевизия. Само необслужваните потребителски заеми са за над 800 милиона лева, към края на 2017 г.

Към тази сума трябва да добавим и 1 млрд. лева необслужвани ипотеки. Средно лошите кредити на Стария континент се движат около 4%, у нас статистиката показва три пъти повече.

За да не се стига до задънена улица, финсистите имат едно "златно правило"- правете каквото искате, теглете колкото искате, но месечните ви задължения не бива да надхвърлят 40% от чистия доход.

Тоест, ако вземем за пример средната работна заплата - 1064 лв., вноската към банката не бива да е по-висока от 333 лв. По данни на Европейската комисия, около 12 на сто от всички заеми у нас попадат в графата - лоши или необслужвани.

Подобряват се данните през 2017 г. лошите потребителски кредити са намалели с 13 %. Така към края на декември задължения са около 800 млн. лв.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Велев: Държавният служител получава значително повече "чисти" пар...
Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на...
Правителството вдига цените на винетките от 1 август
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове


Виж още: