Енергиен експерт: Може да бъдат въведени ограничителни мерки, подобни на тези по времето на COVID-19

3719
1

При евентуално задълбочаване на кризата с горивата е възможно да бъдат въведени ограничителни мерки, подобни на тези по време на пандемията от COVID-19, включително работа от разстояние и безплатен градски транспорт. Това заяви енергийният експерт Боян Рашев в интервю за NOVA.

По думите му държавата трябва още отсега да подготви конкретни действия при сценарий с физически недостиг на горива. Според него, ако настоящата ситуация се запази до края на април, проблемите, които вече се наблюдават в Азия, могат да се прехвърлят и към Европа.

"Затова трябва да започнем да планираме. С около 13 милиона барела на ден по-малко се добиват спрямо края на февруари“, посочи Рашев.

Експертът е категоричен, че административното задържане на цените на горивата не е ефективно решение. По думите му подобна мярка може временно да прикрие поскъпването за потребителите, но в крайна сметка би довела до реален недостиг.

Като пример той даде предприети мерки в Германия, където е въведено временно намаление на енергийния данък с 17 цента на литър за бензин и дизел за срок от два месеца. Това решение е взето след като ограничението за еднократно дневно повишаване на цените не е довело до желания ефект.

Рашев подчерта, че основният подход трябва да бъде насочен към ограничаване на потреблението, особено при керосина и дизела, като според него Европа няма да изпита толкова сериозен недостиг на бензин.

В същото време той отбеляза, че България се намира в относително по-добра позиция спрямо част от останалите държави в Европейския съюз, тъй като разполага със собствена рафинерия. По-сериозен обаче остава проблемът с природния газ, който може да доведе до значително поскъпване на електроенергията.

Допълнителен риск идва и от недостига на торове, вследствие на ограничен износ от страните от Залива. Според експерта това може да се отрази негативно върху земеделското производство и цените на храните.

Очакванията са, че комбинацията от тези фактори ще продължи да оказва натиск върху икономиката и домакинствата в следващите месеци.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Почина известна българска актриса, майка на Андрей Слабаков
Плодовете и зеленчуците поевтиняват на борсите, цените на храните...
Намереният в Пловдивско възрастен мъж е изминал пеша 12 км през с...
Край язовир "Въча" рибари откриха издирван възрастен човек
Силен дъжд на магистрала "Тракия"
Шофьорите от катастрофата с 4 трупа били част от Бандата на калаш...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).