Да повтарят ли клас учениците, говорят учителите

8410
3

"За" или "против" децата в 3. и 4. клас да повтарят учебната година.

След ожесточен дебат в пленарна зала дали учениците, които не са усвоили материала, трябва да останат в същия клас, предложението отпадна.

Семейната среда и честото посещение на часовете са ключови за успеха на децата, категорична е Величка Тасаджикова, директор на 70. основно училище.

"Голямата част от децата, които не се справят с материала, не се справят не защото нямат необходимите способности или пък защото учителят не се е справил, проблемът е свързан с големия брой отсъствия“, каза пред бТВ Тасаджикова.

Баща на четвъртокласничка, Димитър смята, че децата, които не ходят на училище, трябва да повтарят годината.

В едно от училищата в София децата от 1-6. клас са в целодневна форма на обучение и стриктно се следи за тяхното присъствие в час.

Тези обаче, които редовно пропускат занятията, трябва да имат възможност за наваксване на материала, казват педагози.

"Смятам, че не е лошо да имаме тази опция на повтаряне, не толкова като наказание, а като възможност да постигнат това, което трябва да знаят“, обясни Тони Николова - начален учител в  70. ОУ "Св. Климент Охридски“ в София.

"Те ще имат възможност отново да отработят, да получат знания, умения и да бъдат в една среда – развиваща и подкрепяща“, каза Стефка Хаджийска - начален учител в 51. СУ "Елисавета Багряна“ – София.

Образователното министерство твърдо е против повтаряне на учениците в началния етап. От ведомството казват, че учителите прилагат различни методи и индивидуален подход към всеки ученик: "Опитът в редица държави показва, че повтарянето на началния етап често дава негативен ефект и дори води до трайно отпадане на децата от образователната система и дори може да доведе до сегрегация.“

За разлика от малките учениците в по-горните класове - от 5. до 11., могат да бъдат оставени да повтарят годината.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове
Повече пари за над 163 000 пенсионери у нас
Две деца и мъж са загиналите на магистрала "Тракия"
Трима загинаха на АМ "Тракия"!


Виж още: