Д-р Цветеслава Гълъбова: Това е истинско безобразие и безхаберие на институциите

2661
2

Медицинският персонал в държавните психиатрични болници излиза на протест с настояване за увеличение на заплатите с 50%. Ако не бъдат чути, всички те са в готовност да податдат колективна оставка, което означава, че 2400 легла останат без обслужване, съобщи за Радио "Фокус" директорът на Националната психиатрична болница д-р Цветеслава Гълъбова.

"Ние не можем да продължим да работим по този начин. В нашето отделение за мъже с остри психози – това са най-тежко болните мъже, с психомоторни възбуди, с много тежки психози, от няколко месеца имаме незаети 6 щата за санитари. В момента имаме 5 санитари, от които четирима са мъже, една жена. Как се прави 24-часов график с 5 човека? На дежурство остават една сестра и един санитар на 30 тежко болни мъже.

Аз няма да допусна при никакви обстоятелства човек от персонала да пострада от нападение на психично болен човек. За мен заглавието "Психично болен е нападнал човек на улицата", е по-приемливо от заглавието "Психично болен уби сестра в отделението".

Това е безобразие. Това е истинско безобразие и безхаберие на институциите!", категорична е д-р Гълъбова.

Лекарят обясни, че протестът в три последователни дни за  увеличение на заплатите в психиатричната помощ, за включването на труда във втора категория и за ежегодно индексиране на заплащането, е адресиран към  Министерство на здравеопазването, защото то е първостепенен разпоредител на средствата.

"Как да задържим кадрите, след като в нашата държавна психиатрична болница началник на отделение с 47 години трудов стаж, от които 43 по специалността, той е мъж на 70 години, получава чисти 3100 лева. Срамно е да се каже."

Д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че стационарната психиатрична помощ получава по 65 лева на ден за преминал болен.

"Вътре се включва всичко –  храна, ток, консумативи. Всички пари за стационарната психиатрия идват единствено и само от държавния бюджет. Психиатрията няма клинични пътеки. Касата има бюджет от 9,5 милиарда, но за нас няма 1 стотинка", каза лекарят.

Директорът на Националната психиатрична болница подчерта, че от бюджета за здравеопазване  у нас традиционно се отделят между 2 и 3% за психиатрична помощ, а в европейските страни процентът е поне 10.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Абитуриент говори 11 езика и учи още
МВР затяга правилата, готвят нови изисквания за шофьорите от 1 ян...
България все още е първа по производство и износ на розово масло,...
Катастрофа с фатален край след маневра за изпреварване край Симит...
Почина доц. Алекси Попов
Икономист: В България спекулантът печели милиони за месеци, а нор...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).