Циклонът "Ксенофон" се отправя към България

5772

След като мощният циклон "Ксенофон" вчера  удари Южна Гърция с ураганни ветрове и проливни дъждове,днес се е насочил към България, която попада в периметъра му. Повечето острови в Егейско море останаха откъснати от света  не само по море, но и по въздух, съобщи Нова тв. 

Наводнения заляха полуостров Пелопонес след мощния циклон, който връхлетя страната. Проливните дъждове напълниха реките, а те разрушиха пътища и влязоха в къщите на хората.Тази нощ беше особено критична в района на Северен Пелопонес и района на Атина - заради наводненията бяха затворени основни магистрали.

За днес е обявен жълт код за опасно време в югоизточните части на България, която попада в периферията на бурята "Ксенофон".

 "Това е средиземноморски циклон, и друг път са минавали такива през България. През Егейско море бурята ще тръгне към проливите. Най-тежкият ден откъм валежи у нас ще бъде утрешният", обясни Анастасия Стойчева от Националния институт по метеорология и хидрология.

Синоптиците от Националния Институт по Метеорология и Хидрология обявиха код жълто в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Сливен, където се очакват валежи до 25 л/кв.м. Два пъти по-големи количества дъжд и бурен вятър се очакват в областите Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, и Смолян.

В Югоизточна България валежите вече започнаха, очаква се там да се излеят сумарно около 50 л/кв. м.

След застудяването обаче ни чака хубаво време. Максималните температури през октомври ще достигнат 28 градуса, а най-ниските ще са между минус 1 и 4 градуса.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Пуснаха фалшиво масло Deutsche Markenbutter, пълно с вредни мазни...
Правителството замразява минималната заплата на 620 евро до 2028 ...
Успешна българска спортистка сложи край на живота си на 32 години...
Знаково лице на ДПС напусна политиката
Хотелиерите: България облага по-силно нископлатения и сезонния тр...
Слънчев бряг се напълни с хиляди туристи, плажът гъмжи от народ


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).