Българско село е на световната карта, дом е на най-скъпата порода крави

15368
1

В Еленския Балкан отглеждат най-скъпата порода крави – Вагю.

Марин Маринов е доктор по когнитивни науки, преподавател в университети в Канада, и в България, преди повече от 30 години.

"Докторатът ми е от 1991 г. Аз се занимавах с изкуствен интелект преди 35 години", разказва Марин Маринов. Сега живее в село Палици, в Еленския Балкан и се занимава с нещо коренно различно.

"На стари години се занимавам с животновъдство. Назад към природата. Да се върнеш към земята и базисните неща. И другите неща са интересни, но по-важен е контактът с природата и вечните неща на този свят", казва Марин.

От три години той и неговият екип отглеждат най-скъпата порода говеда в света Вагю.

"За първи път през своя живот опитах такова месо и си казах, че трябва да се занимавам с това. Ние закупихме 19 животни от Германия, но в Германия никога не е имало Вагю. Има пълна забрана за износ на животни, ембриони и семенна течност. Казаха ми, че няма да имам Вагю извън Япония", разказва пред Нова Марин.

Обаче по света има от 1967 година. И то благодарение на програма за съхранение на световен генетичен материал в САЩ, който да послужи за възстановяване на света при евентуален ядрен удар. И така този материал излиза, незнайно как от мястото, където е съхраняван.

"И са изнесени 30-ина животни. Имало е още един износ. И на базата на тези два износа и съвременните генни технологии – ембриотрансфери, изкуствено осеменяване, ги имаме", разказва Марин.

Да отглеждаш крави Вагю е цяла наука. За животните се грижат денонощно личен ветеринарен лекар, който разбива митовете, че тези крави пият бира, но ходят на масаж.

"Нашите Вагюта се масажират с автоматичен масажор – чесало. С бира все още не ги поим. Храним ги само с чиста продукция от Еленския балкана, която произвеждаме. Ето, някой недоволства и иска мляко от майка си", казва ветеринарният лекар д-р Антон Василев.

"Една такава крава е 15 000 долара в Япония. При нас 10 000 лева", обяснява Марин.

Фермата в село Палици оглежда Вагю, за да ги развъжда и търгува с тях, а не за месо, което се води най-скъпо и вкусно в света.

"1000 лева е килограмът. Около 500 долара за най-хубавата част – рибай стек. Когато хората разбират, че мраморизирането на телешкото месо добавя вкусови качества, то големите шефове по света започват да работят само с Вагю", обяснява Марин.

Така, село Палици се озовава на световната карта за крави Вагю.

"Ние сме единствената на Балканският полуостров ферма за Вагю. Член на австралийската развъдна асоциация – най-голямата в света. Участваме в световният бриф-план на самата популация на породата в света. Нашата ферма има и своя развъдна програма, която се контролира от австралийската асоциация", каза зооинженерът Деница Генчева.

Въпреки имиджа, който създава екипа на Марин Маринов, държавата не ги брои, че съществуват.

"Ние дори не получаваме субсидия за тези животни. Казах ни в България, че нямаме право да имаме Асоциация, защото сме нямали животни", казва Марин.

Едва в началото на този бизнес и въпреки трудностите докторът по когнитивни науки и изкуствен интелект, смята да доразвие тази животновъдна ферма, като най-съвременната на Балканите.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Четирима пострадаха след зрелищна катастрофа
Морето ври от сафрид, рибарите продават улова си за стотинки
Метеоролози следят опасна мезоконвективна система, която може да ...
Филип от "Бричка": Всички знаят кои организират незаконните гонки...
Мавров след напускането на НЗОК: Не участвам в политически сглобк...
Институтът за пътна безопасност предава на прокуратурата записи, ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).