България е втората най-печеливша от хазната на ЕС, смята евродепутат

2883

България е на второ място в ЕС по нетно получени средства от европейския бюджет. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков при представянето на годишния доклад на Европейската сметна палата.

По думите му по последни данни на ЕК страната ни е в топ 5 и усвоява 94,3 на сто от договорените до момента средства. В допълнение той изтъкна, че "страната ни получава над 5 пъти и половина повече от ЕС отколкото внася. Само за 2014 г. сме получили 2,25 млрд. евро, като е внесла 403 милиона".

България е сред отличниците и по друг показател - нива на грешка при управляване и отчитане на европроекти. 

"Системите за мониторинг и контрол на евросредства в България работят отлично. Пример за това е фактът, че по данни на Европейската комисия едва 1,2 на сто е нивото на риск от грешка по проекти от Европейския социален фонд в България. Ние сме пионери и по намаляване на бюрокрацията, като сме сред малкото страни, в които може проекти да се подават по електронен път", поясни още Новаков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Климатолог: Не правете тази опасна грешка с температурата в стаят...
Евтиният обяд срещу безплатния шезлонг: Голямата разлика в бюджет...
Бюджет 2026 създаде нови правила за помощите за бедни и пенсионер...
Управител на бензиностанция: Има раздвижване в четвъртък, петък и...
ЧСИ предлагат промяна за събиране на дългове без съд и запори
Брокери: Собственици на празни стари апартаменти отказват да ги п...


Виж още: