68 г. от гибелта на Димитър Списаревски - "живата торпила"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (10)
11:05 / 20.12.2011
2470
Поклонение ще се състои пред паметната плоча на капитан Димитър Списаревски в Добрич, предаде Дарик. Ще бъдат отбелязани 68 години от гибелта му. Церемонията започва в 11.45 ч.

Военният пилот Димитър Списаревски е роден в Добрич на 19 юни 1916 година. Останал е в историята като "живата торпила". Загива при първия си боен полет, по време на бомбардировките на София през Втората световна война. Пилотирайки германски изтребител "Месершмит", героят се врязва в тежък американски бомбардировач Б-24. Това е първият "жив таран" в българската военна история.

Поручик Димитър Списаревски е награден посмъртно с "Кръст за храброст" и е произведен в чин капитан. Погребан е с военни почести в Централните софийски гробища, Алеята на летците.


Виж коментарите (10)
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова от АМ "Тракия": Ето това трябва да се вижда по наш...
Хампарцумян: Изглеждаме като младоженец, който бяга от сватбата в...
Директорът на "Военна полиция": Категорично няма данни за злонаме...
Брюксел предупреди, че спира процедурата по приемане на България ...
Асен Василев: Българинът ще забогатее
Министър Митов: Целта на контролните действия на пътя е да предпа...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).