100 млн лв. загуби заради празниците само за месец

8439
46

Между 65 и 100 млн. лева са загубите за икономиката само за последния месец. Причината е големият брой почивни дни. Загубите най-просто се получават от спирането на работа, намаляване на производителността и плащане на извънреден труд. Все пак трябва да уточним, че тези сметки са, така да се каже "бакалски", защото има сектори, в които приходите падат драстично и дори до нула, но има и такива, които увеличават постъпленията си.

Със сигурност можем да кажем, че при извънредни и официални почивни дни губят банковите институции, тежката индустрия, сектор образование - частни училища, детски градини, курсове, обучение. Печеливши са туристическият бранш, търговията в курортните райони, транспортният и хранително-вкусовият сектор. Все още няма конкретно изследване на нагласите на бизнеса за извънредните почивни дни. Ако съдим обаче по изследване, направено сред частния сектор за възможността за плащане на великденски бонуси, може да заключим, че повече от половината фирми трудно биха си позволили да плащат за извънреден труд. Има обаче и много работодатели, които, притиснати от сроковете, принуждават служителите си да работят извънредно, без да им плащат. А те от своя страна пък не смеят да откажат. Според икономистите от многото почивки най-много губят фирмите, които работят на светло. Когато големите почивки са сравнително на кратък период, загубите стават реални. Губи дори туризмът.



Източник: bTV
Виж коментарите (46)
Още новини от Национални новини:
Велев: Държавният служител получава значително повече "чисти" пар...
Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на...
Правителството вдига цените на винетките от 1 август
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове


Виж още: