Чужденците, които избират България за целогодишната си почивка предпочитат културния и СПА-туризма. Те отделят повече средства и имат по-специални изисквания. За българите годишната почивка се свежда обикновено до гостувания у роднини или посещения на родното село. Това показва проучване финансирано от оперативна програма към министерство на икономиката.
За целта са направени над 51 хил. интервюта за периода от 2008 до 2010 г. Анкетирани са хора над 15 години, реализирали минимум една нощувка през активния сезон или извън него. Резултатите показват още ,че Турция, Гърция и Испания са най-силните ни конкуренти при ваканциите на море и, ако цените на туристическите услуги в България поскъпнат, има много голям риск чуждестранните посетители да изберат някоя от средиземноморските страни за почивка.
Според проучването 1/4 от туристите, избрали дестинацията- България, са чужденци, а от тях ¾ са от страни от Европейския съюз. Причините да изберат страната ни са ниските цени, българската кухня, природата, както и препоръка от близки или от туроператори. От началото на тази година се отбелязва ръст в интереса към България, като предпочитано място за плажуващите.
Като цяло чуждестранните туристи са удовлетворени от почивката си в България и оценяват високо природата, усещането за специално изживяване и взаимоотношенията с местните хора. Проблемната област остават пътищата, трафикът и недостатъчната информация за специализираните видове туризъм.








Carvul Carvulef
на 15.07.2011 г.
бат бойко ще ви спре тока зимата ахаххаха.....затова събирайте топло от сега :)))
Sorja Gutev
на 15.07.2011 г.
и ас обицан така...
Георги Добранов
на 14.07.2011 г.
Бъдещето на България е в културния, спа и планински туризъм, но за съжаление нищо не се прави за развитието на тези браншове, а даже напротив... Наистина е жалко, че чужденци виждат красивото и уникалното в България, а ние българите не успяваме.
Dorian Todorov
на 14.07.2011 г.
Радвайте се на лятото,щото после ще се мръзне!!!! :D
Надежда Ангелова
на 14.07.2011 г.
Ние просто ИЗДЪХВАМЕ ....
Mehnur Abil
на 14.07.2011 г.
всеки според възможностите си (финансовите си възможности разбира се :))
Dorian Todorov
на 14.07.2011 г.
В халдилника!!! :D
Ina Papadopolus
на 14.07.2011 г.
ние имаме къде да отдъхваме морето ние близо ,но е така мръсно тия дни от жегата и планктон че водата чак кафява става,ужас,как е в варна-аз говоря за бяло море?
Krasimir Kirqkov
на 14.07.2011 г.
то всичко е селски торизъм :ДДДДД
Elena Illenseer
на 14.07.2011 г.
Спа си саслушава в БГ. И е относително евтино сравнено с жените в Европа.
Tsvetanka Yordanova
на 14.07.2011 г.
аз съм чужденка май...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!