"Здравейте, от 4 години живея в Брюксел и вашият сайт е този, от който черпя информация за това какво се случва в родния ми Пловдив. Мисля, че достатъчно обективно и пълно отразявате проблемите и актуалните събития в града. С интерес прочетох статията ви за обновения Римски стадион и с радост констатирах, че макар и бавно в Пловдив започват да се случват и хубави неща", пише на редакционната поща на Plovdiv24.bg Валентин Иванов.
Наред с хубавите думи за града ни, читателят обаче се възмущава от факта, че на фона на този красив реконструиран обект има сгради, които са в доста занемарено и окаяно състояние.
"Никак няма да е естетически, "цъкайки" на хубостите в албума си от Пловдив, някой да забележи попаднало на фокус недоразумение от такава сграда", коментира още Иванов. Според него това е характерен проблем не само за Пловдив, а за повечето ни градове.
За нашия читател припомняме, че в тази връзка кметът Иван Тотев каза преди време, че три фирми ще ремонтират фасадите на опасните сгради, разположени на Централната улица в Пловдив и уточни, че процедурата касае тези къщи, чиито собственици не изпълняват задълженията си по поддръжката им. За целта ОП "Жилфонд" ще стартира обществена поръчка за 5 млн. лв.
Ремонтите ще бъдат за сметка на Общината, но след това собствениците на сградите ще трябва да възстановят сумите. Ако не направят това, вложените средства ще се търсят по съдебен път.
В сила е вече и съставянето на актове на собственици на сгради по Центъра по член 196 от Закона за устройството на територията, касаещ опасните къщи и съоръжения.
Какво ще стане с фасадите на сградите по Центъра и кога ще бъдат приведени в подходящ вид, ще покаже времето. Ние от Plovdiv24.bg се надяваме това да се случи час по-скоро.








toxic_alien
на 14.05.2012 г.
Благодаря на Plovdiv24 за бързата и точна реакция, сега да се надяваме също така бързо и точно компетентните институции да си свършат работата без излишни, точещи се с времето и струващи скъпо компромиси!
единствен
на 13.05.2012 г.
темата касае не само дрипави фасади а архитектурен вид на улица, площад, квартал напримерно, и в в утвърден стил, среда, дух, не е възможно прозорец да смениш без камара разрешения, камо ли стъкларски кичозни фасади и всякакви мутробароци нацвъкали града
Mariana Kamburova
на 13.05.2012 г.
Крайно време е българинът да разбере, че имота трябва да бъде поддържан, иначе да се налагат глоби. А, в тези красиви сгради по центъра на Пловдив, които са построени от австрийски и италиански архитекти и в които са живели богатите пловдивчани в момента се обитават от т.нар. жилфондци. Това са разни бедни хорица, които комунистическта власт е настанила в тези жилища и се мислят за аристокрацията на Пловдив. Естествено една голяма част от тях нямат пари и желание да си оправят фасадите. Така, че който неможе да си плаща и да си поддържа имота в центъра на града да отива там където му е по джоба. В цял свят е така.
Marin Spasov 1
на 13.05.2012 г.
батка,то не само на фона на римския стадион има сгради в окаяно състояние.то си е в цяла европейска българия така.
Danail Borisov
на 13.05.2012 г.
Има си държава ! Има си об6тина ! .... т.е. - НЯМА де ! :ДДД
единствен
на 13.05.2012 г.
за подобен грохнал вид фасади повече от освежителство трябва, а архитектурни решения, преходи и хармония, от гарата до джумаята архитектурен стил е романтичен сецесион, възрожденски в историческия център трихълмието, стария град, и античен разкрит и зарит
sevov
на 13.05.2012 г.
Основно говорим за подобрения по фасадата на сградите.Това значи поставяне на топлоизолация. По-добре тези граждани да си направят сами ремонта,защото от 35-6 лв. на кв.м. цената в общината ще им излезе в пъти повече. Да не коментирам кои ще са фирмите, на какви цени ще се работи, с какви материали и колко ще се плаща на подизпълнителите. Накрая, гражданите ще плащат много скъп ремонт, с много лошо изпълнение!!!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!