Работниците от ВМЗ Сопот не са получавали пълен размер на заплатата си от месец януари. Те се оплакаха, че са получили по 20 лева на месец и им е трудно да живеят така, а и не смеят да протестират, за да не останат без работа. Директорът на Вазовските машиностроителни заводи Иван Стоенчев каза, че наистина от януари поетапно се закъснява със заплатите.
"Такива са икономическите реалности и е трудно", каза Стоенчев. Другият вариант е да има съкращения, но това е по-лошо, защото после хората няма къде да отидат да работят. На повечето от хората престоят им във фирмата е голям, твърди Стоенчев. "Логично е, когато има престой, да започнем да намаляваме хората, за да намалят и разходите", каза директорът на ВМЗ. "И въпреки всичко хем хората остават, хем плащаме заплати. Монетата има две страни", добави Стоенчев.
Той поясни, че дружеството има поръчки, но има и големи задължения - към НЕК, към държавата, и парите не достигат. Някои от договорите са се забавили. Фирмата има договори с по-рискови държави, които може би ще се забавят поне още месец. Но заплатите все пак се изплащат, каза Стоенчев.
Когато се експедира продукцията, тогава се получават парите, твърди той. В понеделник се очакват средства от вече експедирана стока. С тях ще бъдат изплатени и вноски по кредити, ще се финансират и разходи за материали и заплати. Директорът смята другата седмица да плати и аванс, и заплата, но пак ще останат 40%, които ще се дължат за януарската заплата.
Във ВМЗ не предстоят съкращения, нищо че се забавят заплати, категоричен бе директорът. Но пък предстои приватизация и тогава не се знае какво точно ще се случи, добави той.
Източник: радио "Фокус"








Анонимен
на 17.05.2012 г.
И пак лъжи и пак....ДО кога??? Онези в София трябва най-после да помислят за хората...
Анонимен
на 13.05.2012 г.
ДАНО ДА ИЗЛЕЗЕ ВЯРНО ЗА 2 ПЛАщАНИЯ чЕ МНОГО СМЕ ЗЛЕ ФИНАНСОВО,ДАЙ БОЖЕ ДАЙ БОЖЕ :-) :-) :-)
Анонимен
на 11.05.2012 г.
Баси империята беше ВМЗ- вече 22 години откакто се опитват да го съсипят, за да го вземат без пари (на това му викат предстояща приватизация) и все още не могат. Да видим сега Бащицата дали ще извади някой лев да потуши народното недоволство и в Сопот, както направи в Кърджали и Мадан... защото онези ако излизат на протест с кирките, тези направо гърмят ;-)
Max66
на 11.05.2012 г.
еиии САМО СЕ ГАВРЯТ С ХОРИЦАТА ....6ИБАНИ 4ЕРВЕНИ БОКЛУЦИ
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!