Зелена светлина за централния площад на Пловдив, преобразяват го изцяло
Имаме възможност да стартираме процедурите за площад "Централен".
Това обяви кметът Иван Тотев днес, предаде репортер на Plovdiv24.bg. По думите му Общината вече е получила официално писмо от министерството на културата, касаещо границите на Цар-Симеоновата градина, което писмо дава зелена светлина на проекта, предстои обаче да се утони как мащабният проект за площада ще се съчетае с този за подлеза на ул. "Гладстон" и дали вторият трябва да се случва в пълния си размер.
Проектът за площада пък ще е разделен на 4 подобекта - археологията, подходите към подлеза на "Тримонциум", зоната от северна страна на Пощата до булеварда и зоната между разкопките и сградата на Пощата.
Самата археология пък ще се реализира не отделен подетап и по нея - като един вид атракция, ще се работи и през 2019 година, когато Пловдив ще е столица на културата.
Кметът сподели виждането си и за останалите зони - разширяване пешеходното пространство за сметка на паркинга на "Тримонциум", обособяване на търговска зона от северната страна на Пощата (идеята е след премахването на павилионите там трябва да се обособи зона с питейни заведения с изглед към Одеона, които да се отдават под наем).
"Нямаме изисквания за настилката, само да е от естествен материал и да е съобразена със зоната в която попада", поясни още Тотев.
Що се отнася до паметника на Гюро Михайлов, то Тотев бе категоричен, че не Общината иска да го махне, а такива са предписанията по проекта.
Целият проект ще е на стойност 8 000 000 лева.
Този браузър не поддържа видео елемента.
Иван Тотев