Великден е, Христос Воскресе!

4702
22

Най-големият празник за вярващите християни - Възкресение Христово (Великден) - празнуваме днес. Чества се всяка пролет в продължение на 3 дни от неделята след Цветница. Датата му е подвижна, тъй като зависи от първото пролетно пълнолуние за съответната година.

Преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, като точно в полунощ свещеникът обявява Възкресението с думите "Христос Воскресе". При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, които носят по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма "Св. Възкресение", при слизането на Благодатния огън.

На 4 април имен ден празнуват Величко, Величка, Велико, Велика, Велко, Светла, Анастас.

Виж коментарите (22)
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдив и Окаяма - 9000 километра приятелство, събрани в един въл...
Бивш пловдивски управленец: Това на Централна гара не е автогара
Област Пловдив е номер едно в България по завършени жилищни обект...
Предлагат спиркови навеси в Пловдив като спешно решение срещу тра...
Футболни фенове са били отведени в сградата на Пето РУ в Пловдив
Милионна инвестиция разширява завод край Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).