Тематична среща с "Западен" във връзка с превенцията и лечението на диабет

1511

Тази седмица в район "Западен" се проведе информационно обучение на тема "Превенция, лечение и контрол на захарния диабет в детска възраст", организирано от Сдружение с нестопанска цел "Култура без граници". В срещата участваха медицински сестри от детски ясли, училища и детски градини, както и педагози и родители. 

Събитието беше официално открито от Елена Георгиева – зам.-кмет на район "Западен", която изрази подкрепа към инициативата и отбеляза важността на подобни форуми за повишаване на обществената осведоменост. 

Росица Пандова-Йовкова, народен представител в 49-ото НС и основател на сдружението, представи конкретните положителни промени за децата и младите хора с диабет – кауза, която я води в работата ѝ като общественик и нейна лична мисия. Личният и силен разказ на Елена Зъмчева, координатор на СНЦ "Култура без граници" за Пловдив, докосна участниците, защото тя разказа своята история като майка на дете с диабет.

Искра Христова, председател на УС демонстрира как чрез мобилно приложение може да се осъществява дистанционен мониторинг на кръвните захари – иновативно и практично решение, което дава сигурност и подкрепа на родителите и персонала. 

Основен акцент в програмата беше презентацията на д-р Балабанова, детски ендокринолог, която предостави изчерпателна информация за диабета при децата – от симптомите и диагностицирането до лечението и ежедневната грижа. Тя определи заболяването като "пандемия", която продължава да се разраства, и обърна внимание на необходимостта от активно участие на цялата образователна и здравна общност в справянето с предизвикателствата.

В България около 4 000 деца живеят с диабет, като за адекватното им проследяване и контрол е необходимо осигуряването на безплатни сензори за измерване на кръвна захар. По данни на Сдружението, за покриване на нуждите на всички тези деца са необходими приблизително 1 260 000 лв. годишно. Това поставя въпроса за устойчиви решения и ангажимент от страна на институциите в подкрепа на децата и техните семейства.

Всички участници бяха единодушни: за по-силен здравно-икономически ефект трябва да се поддържа добър контрол на диабета, адекватна здравна информация и отлична комуникация между всички страни. А и държавата – тя все още има какво да направи. 

Присъстващите споделиха казуси, идеи, решения, учеха се взаимно медицински специалисти и родители на техники за компенсация на кръвните захари. Това още веднъж показа колко е важно отборната грижа и важността на откритата комуникация като основа за добър контрол на заболяването и спокойствие за децата и семействата им. 

Район "Западен" ще продължи да организира подобни полезни инициативи за повишаване на здравната култура на гражданите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Асен Атанасов е задържаният за бруталното отвличане на жена и дет...
От баница до "Гараш": Влогъри останаха без думи от вкусовете на П...
Спипаха в Пловдив сириеца, спретнал бруталната гонка с полицията ...
Предприемач: В държава с три пъти по-високи доходи от България це...
Лекар от Пловдив: Хашимото е заболяването "хамелеон"
За един имот в Пловдив вече има само един купувач, пазарът се сри...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).