Сметището в Цалапица може да се "влее" в Марица

3778
5

До месец кметът трябва да е готов с предложение за затваряне на сметището в Цалапица, задължиха го съветниците на последната сесия по темата за софийския боклук.

"Сметището изчерпва капацитета си. По никакви съображения и заради никакви милиони не трябва да приемаме повече боклук. Може да стане опасно, тъй почвата му е крайно неустойчива, намира се на самия бряг на Марица и само на 1-1,5 километра от вододайната зона на Пловдив", твърди Спас Гърневски пред репортера на Plovdiv24.bg.

Именно той настоя Пловдив и съседните общини, които досега са  ползвали депото, от 1 януари да подкарат боклука си към екозавода в Шишманци. Остатъчният капацитет на сметището да бъде обявен за неприкосновен резерв, който да може да се разблокира при промишлени аварии, но само след изричното разрешение на Общинския съвет, като междувременно започне и рекултивация, предложи Гърневски, а колегите му възприеха идеята и я оставиха в ръцете на кмета за оформяне.

Георги Колев допълни, че депото се движи по ръба на Марица и има голям риск да слезе в реката, а в тази зона наистина са питейните кладенци на район "Северен". Неслучайно кметове на гръцки селища са изразявали безпокойствието си от възможна опасност.

Виж коментарите (5)
Още новини от Новини от Пловдив:
Дясната ръка на Ангел Стоев става Областен Управител на Пловдив
Обрат с идеята за светофар на "Богомил" и "Лев Толстой"
Ексклузивно видео: Първите, озовали се на мястото на тежко ПТП в ...
Недоволни мотористи ще блокират Околовръстното на Пловдив
Премиерна прожекция на филм за великия Борис Христов в Пловдив в ...
Пръскат срещу комари в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).