"Наредбата за овладяване популацията на безстопанствените кучета и котки на територията на Община Пловдив", която е в действие от 21.06.2012 г., предвижда от 30.09.2012 г. чипирането на домашните кучета да стане задължителна мярка за идентификация на животните в Пловдив. След гратисния период, който тече в момента, за липсата на поставен микрочип ще се налага санкция в размер на 200 лева, съобщават от дирекция "Екология и управление на отпадъците".
Припомняме, че в началото на месец юни общинската администрация обяви "Кампания по безвъзмездно предоставяне на микрочипове", която цели да подпомогне пловдивчани, които все още не са поставили микрочип на своите домашни кучета.
В кампанията могат да се включат всички собственици на домашни кучета, отглеждани в Пловдив, които са извършили административна регистрация или пререгистрация за текущата 2012 г. Безплатни микрочипове се предоставят на ветеринарни лекари, които ще извършват манипулацията "чипиране" на преференциални за собствениците цени.
Единственото необходимо условие е собственикът да представи на своя ветеринар удостоверението за регистрация за 2012 г., което е получено от съответната районна администрация. 
Ветеринарните клиники, в които са налични безплатни микрочипове са на следните адреси:
• Ул."Лерин" - № 14; 0878/843 405 (район "Западен")
• Ул. "Николай Гогол" - № 18; 0887/771 537 (район "Централен")
Кампанията ще продължи до края на месец септември или до изчерпване на количествата микрочипове, осигурени от общината.